Forsowanie Nysy – rocznica ważna dla żarskiego szpitala

Forsowanie Nysy - rocznica ważna dla żarskiego szpitala Radio Zachód - Lubuskie

Fot. z arch. 105 Kresowy Wojskowy Szpital w Żarach

Dziś rocznica forsowania Nysy Łużyckiej. Podczas tych krwawych wydarzeń z 16 kwietnia 1945 roku ogromną rolę odegrał szpital frontowy, z którego wywodzi się 105. Kresowy Szpital Wojskowy w Żarach. Dlatego w lecznicy kultywuje się wydarzenia sprzed 76 lat.

– 8. Polowy Ruchomy Szpital Chirurgiczny wchodził w skład II Armii Wojska Polskiego, szczególnie odznaczając się podczas zabezpieczania medycznego w bitwie o Nysę Łużycką – mówi dr n. med. Krzysztof Kopociński:

– To ogromne wyzwanie i lekarzom oraz pielęgniarkom polowego szpitala należą się słowa uznania, spisali się znakomicie, jesteśmy dumni jako spadkobiercy – dodaje lekarz.

W maju 1946 r. frontowa lecznica osiadła na stałe w Żarach i z czasem została przekształcona w stacjonarny 105. Szpital Wojskowy z Przychodnią:

Oślica Baśka ma stetoskop, torbę medyczną, na głowie rogatywkę z otokiem wojskowej służby zdrowia. Baśka najpierw służyła w 8. Polowym Ruchomym Szpitalu Chirurgicznym, a potem przez 20 lat w lecznicy w Żarach. Emeryturę spędziła w poznańskim ZOO.

Exit mobile version