Świętujemy powstańcze zwycięstwo

Świętujemy powstańcze zwycięstwo Radio Zachód - Lubuskie

fot. Kamil Hypki

W poniedziałek przypada 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po raz pierwszy będzie to święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Rocznicowe uroczystości zaplanowano w całym regionie.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym, zakończonym zwycięstwem zrywem niepodległościowym na terenie zaborów. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Powstańcze walki na początku 1919 roku dotarły w okolice Babimostu i Kargowej. Później wielu powstańców trafiło do obozów jenieckich w Krośnie Odrzańskim, Żaganiu czy Wiechlicach. Z tego powodu dziś w wielu miejscach województwa lubuskiego mamy miejsca pamięci poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu. W poniedziałek zapłoną tu znicze i zostaną złożone kwiaty.

Gorzów. Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na Cmentarzu Komunalnym (godz. 10:00) oraz zapalenie zniczy na mogiłach Powstańców na Cmentarzu Świętokrzyskim (godz. 10:40).

Zielona Góra. Spotkanie patriotyczne przy Obelisku Powstańczym na Cmentarzu Komunalnym oraz zapalenie zniczy na mogiłach Powstańców. Godz. 12:00

Wiechlice k. Szprotawy. Główne uroczystości organizowane przez lubuski oddział Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego połączone z otwarciem Alei Pamięci na terenie dawnego obozu jenieckiego. Godz. 10:00.

Krosno Odrzańskie. Spacer ulicami miasta pod obelisk upamiętniający Powstańców. Spotkanie patriotyczne. Godz. 11:00.

Sulechów. Uroczystość z udziałem Wojska Polskiego przy Obelisku Powstańczym na Cmentarzu Komunalnym. Godz. 11:00.

Wschowa. Uroczystość patriotyczna przy Obelisku Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu Komunalnym. Godz. 12:00

Witnica. Spotkanie patriotyczne przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego. Godz. 16:40.

Kargowa. Uroczystość na placu przy Obelisku Powstańczym. Godz. 13:00.

Skwierzyna.  Uroczystość przy Pomniku Pamięci Powstańców Wielkopolskich. Godz. 12:00.

Łupice k. Sławy. Złożenie kwiatów przy miejscowym pomniku. Godz. 14:30.

Żagań. Uroczystość przy Obelisku Powstańczym. Godz. 12:00.

Zachęcamy do wysłuchania audycji historycznej „Na ojczyzny łono” opowiadającej o bitwie pod Kargową 12 lutego 1919 roku. Ośmiu Powstańców Wielkopolskich poległych w tym starciu zostało pochowanych na miejscowym cmentarzu, który niebawem znalazł się po niemieckiej stronie granicy. Wiele lat trwały starania o ekshumację i przeniesienie ich szczątków na polską stronę. To jedna z najbardziej symbolicznych historii związanych z Powstaniem i walce o Polskość Ziemi Kargowskiej.

Zachęcamy do wysłuchania audycji dokumentalnej „Wierni tradycji” opowiadającej o działalności Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, które od ponad 30 lat upamiętnia Powstańców.

Zachęcamy do wysłuchania dwuczęściowego cyklu dokumentalnego Cezarego Galka, zrealizowanego przy okazji przygotowanej przez Lubuskie Muzeum Wojskowe i Archiwum Państwowe w Zielonej Górze wystawy poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu. Organizatorzy szukali powstańczych pamiątek rodzinnych. Odzew był ogromny, a na wernisażu pojawili się potomkowie Powstańców.

Część 1 „W drodze do Niepodległej

Część 2 „Wolność po Wielkopolsku

Z okazji Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego przez Lubuskim Urzędem Wojewódzkim otwarto wystawę „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

Exit mobile version