Szefowa KE: Oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie TSUE

Szefowa KE: Oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie TSUE Radio Zachód - Lubuskie

Fot. PAP/EPA/JOHN THYS / POOL

System dyscyplinarny dla sędziów musi zostać zmieniony, a sędziowie odwołani niezgodnie z prawem muszą zostać przywróceni do pracy; oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE – poinformowała w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli.

Komisja Europejska nie uruchomi mechanizmu warunkowości w budżecie UE przed wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie skarg Polski i Węgier na ten mechanizm – poinformowała szefowa KE.

Jak wskazała, fundamentalnym filarem praworządności jest niezawisłość sądownictwa i to było sedno dyskusji przywódców UE dotyczących Polski na szczycie.

„Mamy przed sobą długą drogę; droga ta jest połączeniem dialogu, odpowiedzi prawnej i konkretnych działań na rzecz przywrócenia niezawisłości sądownictwa”

– dodała von der Leyen.

„Jeśli chodzi o mechanizm warunkowości (w budżecie UE – PAP), musimy opracować wytyczne. Jesteśmy w tym procesie. TSUE równolegle musi ocenić wniosek Węgier i Polski, czy ten mechanizm jest zgodny z prawem. (…) Przyjrzymy się wyrokowi”

– powiedziała szefowa KE na konferencji prasowej w Brukseli.

W piątek rano w Brukseli rozpoczął się drugi dzień szczytu Unii Europejskiej. Obrady będą poświęcone migracji. Uczestnicy zajmą się też cyfrową transformacją Europy, w tym bezpieczeństwem cybernetycznym.

⬆ Fot. PAP/EPA/Olivier Matthys, PAP/EPA/OLIVIER HOSLET, PAP/EPA/YVES HERMAN

W czwartek liderzy 27 państw UE dyskutowali o cenach energii, pandemii Covid-19, migracji, handlu międzynarodowym, praworządności i cyfryzacji.

W czwartek unijni przywódcy uzgodnili konkluzje szczytu w kwestii cen energii. Szefowie państw i rządów chcą, by Komisja Europejska zbadała działanie rynku gazu i prądu oraz unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS).

Exit mobile version