85 lat temu urodziła się Agnieszka Osiecka [ARCHIWALNE DŹWIĘKI]

Agnieszka Osiecka

Agnieszka Osiecka. Fot. PAP/CAF/E. Ciołek

85 lat temu – 9 października 1936 roku – urodziła się Agnieszka Osiecka, pisarka, poetka, autorka 2 tysięcy tekstów piosenek, które wywarły ogromny wpływ na polską scenę muzyczną i teatralną. Dziś o 20.05 odbędzie się koncert „To, co najpiękniejsze” z okazji 85. rocznicy urodzin Agnieszki Osieckiej. Wśród wykonawców między innymi Ania Rusowicz, Dorota Miśkiewicz, Monika Borzym, Iza Połońska, Igor Herbut, Janusz Radek i Marcin Januszkiewicz. Koncert będzie transmitowany na antenie Programu 3, w mediach społecznościowych stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Agnieszka Osiecka pisała piosenki dla Maryli Rodowicz, Magdy Umer, Seweryna Krajewskiego i Krystyny Jandy. To spod jej pióra wyszły takie przeboje, jak „Okularnicy”, „Zielono mi”, „Niech żyje bal” czy „Małgośka”.

Oprócz tekstów piosenek, artystka zostawiła po sobie książki, spektakle muzyczne i musicale. Tworzyła też dla teatru, estrady, radia i telewizji.

Swoje teksty pisała prostym językiem, używając skrótów, celnych określeń i wplatając w nie własną filozofię. Chciała, aby były pouczające i trafiały do serc. Jak sama mówiła, jej twórczość była rodzajem zwierzenia:

Pisanie tekstów piosenek było pasją Agnieszki Osieckiej, choć uważała, że jej utwory odzwierciedlają tylko ulotne emocje:

Wbrew przewidywaniom artystki, jej piosenki nie tracą aktualności i do dziś sięgają po nie młodzi wykonawcy. Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła mówił, że Agnieszka Osiecka to postać szczególna:

W 2013 roku światło dzienne ujrzały pamiętniki Agnieszki Osieckiej, które artystka, w tajemnicy, pisała od 9 roku życia aż do śmierci. Autor wstępu do publikacji, profesor Andrzej Zieniewicz, mówił, że poznajemy w niej różne oblicza poetki:

W latach 1963­-1969 była redaktorką Polskiego Radia. Prowadziła w nim wraz z Janem Borkowskim „Radiowe Studio Piosenki”, które wydało ponad 500 piosenek i pozwoliło na wypromowanie wielu gwiazd polskiej estrady. Teksty cyklicznych audycji pisała Agnieszka Osiecka, a czytał aktor Edmund Fetting.

Zmarła w 1997 roku.

Dorobkiem Agnieszki Osieckiej zajmuje się ­ Fundacja Okularnicy, założona przez córkę poetki Agatę Passent. Od 1998 roku organizowany jest konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej „Pamiętajmy o Osieckiej”.

„To, co najpiękniejsze” – niezwykły radiowy koncert już dziś!

Wieczorem (początek transmisji o 20.05) w Studiu Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert „To, co najpiękniejsze” z okazji 85. rocznicy urodzin Agnieszki Osieckiej.

Wśród wykonawców są tacy artyści jak między innymi Ania Rusowicz, Dorota Miśkiewicz, Monika Borzym, Iza Połońska, Igor Herbut, Janusz Radek i Marcin Januszkiewicz. Będzie im towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie.

Nowe aranżacje przebojów Agnieszki Osieckiej, a także utworów trochę mniej znanych przygotował Tomasz Szymuś, który będzie dyrygował koncertem. Podkreślił, że część utworów zostanie wykonana w tradycyjnej aranżacji. Zaznaczył, że spotkanie z twórczością Agnieszki Osieckiej to dla niego wielka przyjemność.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach cyklu koncertów „To, co najpiękniejsze”, nad którym honorowy patronat objęła Rady Mediów Narodowych. Cykl realizowany jest w Polskim Radiu od jesieni 2017 roku. Jego celem jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki, w tym również klasycznej, wśród odbiorców poszukujących kontaktu z wartościową muzyką i kulturą wysoką.

Koncert będzie transmitowany na antenie Programu 3, w mediach społecznościowych stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Exit mobile version