Podsumowano projekt budowy Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego w Słońsku

Podsumowano projekt budowy Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego w Słońsku Radio Zachód - Lubuskie

Fot. Lubuski Urząd Wojewódzki

W Słońsku odbyło się w piątek podsumowanie projektu związanego z budową Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego Parku Narodowego „Ujście Warty”. Jego otwarcie jest planowane po skompletowaniu kadry – poinformował dyr. Parku Narodowego „Ujście Warty” Konrad Wypychowski.

W wydarzeniu wziął udział m.in. wojewoda lubuski Władysław Dajczak, który powiedział, że obiekt jest ważny i potrzebny z uwagi na walory przyrodnicze jakimi charakteryzuje się Park Narodowy „Ujście Waty”, obchodzący w tym roku 20-lecie istnienia.

„Ten obiekt pozwoli na poznawanie tego bogactwa, a szczególnie ważna jest jego funkcja edukacyjna. Cieszę się również, że samorząd Słońska włączył się w tę inwestycję”

– powiedział Dajczak.

To największa inwestycja w historii Parku Narodowego „Ujście Warty” – najmłodszego z polskich parków narodowych. Wartość przedsięwzięcia to ok. 29 mln zł, w tym ponad 16,8 mln zł dofinansowania pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

„W najbliższym czasie planujemy rozpocząć proces rekrutacji pracowników do Ośrodka. Mamy też zaplanowane działania promocyjne i informacyjne. Trzeba również wdrożyć system zarządzania sprzedażą biletów i organizacją wydarzeń. Z tych powodów na razie trudno określić dokładny termin otwarcia Ośrodka”

– powiedział Wypychowski.

Nowoczesny i przyjazdy środowisku budynek powstał na obrzeżach Słońska, przy drodze krajowej nr 22. Działkę pod jego budowę przekazała gmina. Ośrodek będzie pełnił funkcję centrum przybliżającego wiedzę o walorach Parku Narodowego „Ujście Warty”.

Ośrodek został wyposażony w najnowsze zdobycze technologii, by zwiedzający mogli usłyszeć, obejrzeć i wręcz dotknąć dzikiej natury. Na wystawie dominują nowoczesne środki przekazu.

W aplikacjach multimedialnych znajdziemy różnorodne treści dotyczące przyrody Parku. W jednej z nich zwiedzający będą mogli podjąć wyzwanie liczenia gęsi. W innej spróbują tak sterować krwawodziobem, aby nie został on upolowany przez sokoła wędrownego.

Park Narodowy „Ujście Warty” został utworzony w czerwcu 2001 r., oficjalnie działalność rozpoczął 1 lipca. Zajmuje on 8 074 ha przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, zwanej Kotliną Gorzowską.

Krajobraz parku to mozaika łąk, pastwisk, turzycowisk i trzcinowisk. Na jego obszarze zaobserwowano ponad 270 gatunków ptaków. Rozlewiska i łąki Parku Narodowego „Ujście Warty” to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków migrujących. Zatrzymują się tu liczne ptaki siewkowe, a jesienią nadwarciańskie łąki obejmują we władanie gęsi.

Exit mobile version