Piotr Bromber wiceministrem zdrowia. Zajmie się m.in. dialogiem społecznym

Piotr Bromber został nowym wiceministrem zdrowia – ogłosił minister Adam Niedzielski. Będzie się zajmował dialogiem społecznym z pracownikami służby zdrowia oraz rozwojem i kształceniem kadr medycznych.
Wiceminister Piotr Bromber wyraził nadzieję na dialog ze służbą zdrowia i pacjentami w atmosferze zaufania społecznego.

Jednocześnie podkreślił, że jednym z jego celów będzie reforma systemu kształcenia lekarzy w odpowiedzi na potrzeby środowiska wyrażane szczególnie przez młodych medyków.

„Mówi się o brakach kadrowych, o tym, że ograniczone zasoby ludzkie w dużej części determinują te problemy, z którymi się teraz mierzymy. Stąd też dalej będą podejmowane działania w kierunku zwiększenia liczby miejsc na kierunkach lekarskich”

– mówił wiceminister Piotr Bromber. Dodał, że resort zdrowia będzie również dążył do graniczenia liczby specjalizacji.

Zadaniem nowego wiceministra zdrowia będą także rozmowy z protestującymi pracownikami służby zdrowia. Spotkanie z nimi zaplanowano na jutro. Według słów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ma ono mieć roboczy charakter. Dodał, że „na razie premier nie będzie uczestniczył w żadnym spotkaniu”. Udziału szefa rządu w rozmowach domagają się protestujący.

Minister Adam Niedzielski poinformował, że po jutrzejszym spotkaniu będzie kolejne – w czwartek, na forum komisji trójstronnej. Dodał, że w obliczu wielu postulatów, najistotniejszy jest dialog, a rozmowy powinny koncentrować się na tym, co można wspólnie osiągnąć.

„Zapraszam jeszcze raz stronę społeczną komitetu strajkowego jutro na godzinę 13. Bardzo liczę, że to zaproszenie zostanie przyjęte, ale jednocześnie zapraszam na spotkanie zespołu trójstronnego, które również odbędzie się w tym tygodniu”

– mówił minister Adam Niedzielski. Dodał, że jutro zaplanowane są rozmowy z ratownikami medycznymi.

W sobotę minister Adam Niedzielski przedstawił skutki finansowe realizacji postulatów protestujących. „Wraz z zaproszeniem do kontynuacji rozmów przedstawiam oszacowanie postulatów komitetu protestacyjnego – dodatkowe 100 miliardów złotych w 2022 roku oraz ponad 25 miliardów złotych jeszcze w tym roku. Oznaczałoby to konieczność podwojenia nakładów i przekroczenie 10 procent PKB” – napisał szef resortu zdrowia.

W dokumencie Ministerstwa Zdrowia oszacowano, że realny wzrost wyceny świadczeń medycznych oraz ryczałtów o 30 procent oraz dobokaretki w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego o 80 procent od 1 października, oznacza w tym roku dodatkowe wydatki na poziomie 7,5 miliarda złotych, a w przyszłym – 30 miliardów złotych. Inny postulat – natychmiastowa zmiana ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych może skutkować dodatkowymi wydatkami w tym roku rzędu 16,25 miliarda złotych, a w przyszłym – 65 miliardów złotych.

Postulaty przedstawione przez Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia to między innymi natychmiastowa zmiana ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; wzrost wyceny świadczeń i ryczałtów dla medyków; zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej.

Exit mobile version