Nowy Jork: przygotowania do obchodów 20. rocznicy zamachu na WTC

Nowy Jork: przygotowania do obchodów 20. rocznicy zamachu na WTC

Przechodzień w centrum handlowym Oculus, znanym również jako centrum transportowe World Trade Center w Nowym Jorku. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

W sobotę w miejscu, gdzie stały dwie wieże planowana jest ceremonia, która ma oddać hołd niemal trzem tysiącom ofiar ataków Al-Kaidy na Nowy Jork i Waszyngton. W miejscu pamięci rozpoczęły się już przygotowania do uroczystości, a tamtejszy memoriał od kilku dni odwiedzają tłumy Amerykanów i gości ze świata.

W kościołach i świątyniach różnych wyznań nowojorczycy modlić się będą o pokój.

Przy memoriale pamięci budowana jest trybuna dla gości jutrzejszych uroczystości. Całej okolicy pilnują policja i służby specjalne. Amerykanie już od kilku dni składają hołd ofiarom zamachów.

„Emocje związane z 11 września towarzyszą mi od 20 lat. Bycie tutaj jest tak samo wzruszające jak za pierwszym razem. Wszyscy pamiętamy, gdzie byliśmy tego dnia, co robiliśmy”

– mówi Polskiemu Radiu Jay, który przyleciał do Nowego Jorku z Missouri.

Beth z Bostonu przywiozła na miejsce upieczone w swojej piekarni ciasto. Mówi, że w ten sposób od kilku lat oddaje hołd Stevenowi Sillerowi, jednemu ze strażaków, który zginął w World Trade Center.

„Nigdy nie zapomnimy, że tak wiele osób oddało tu swoje życie. To walka dobra ze złem, ale zło nigdy nie zwycięży”

– dodała Beth.

W jutrzejszych uroczystościach wezmą udział prezydent USA Joe Biden, a także jego poprzednicy Barack Obama i Bill Clinton. Były prezydent Donald Trump także ma przylecieć do Nowego Jorku, ale już po zakończeniu oficjalnych ceremonii.

11 września 2001 roku dwa samoloty uderzyły w wieże Światowego Centrum Handlu, a trzeci w Pentagon. Były to najbardziej krwawe zamachy terrorystyczne w historii. Zginęło w nich niemal trzy tysiące ludzi.
Po atakach Stany Zjednoczone uderzyły na Afganistan, gdzie ukrywał się lider Al-Kaidy Osama bin Laden. Najbardziej poszukiwany terrorysta świata zdołał jednak uciec, a żołnierze USA zabili go dopiero dziesięć lat później.

Przed Kościołem świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika na Manhattanie, pod tablicą upamiętniającą Polaków, którzy zginęli w zamachu, palą się znicze.

Polskie ofiary zamachu to Dorota Kopiczko, Łukasz Milewski, Norbert Szurkowski, Anna Pietkiewicz-De Bin, Jan Maciejewski i Maria Jakubiak.

Autorem tablicy jest znany polonijny rzeźbiarz Andrzej Pityński.

„Dla wszystkich nowojorczyków niezależnie od wyznania i koloru skóry to dzień zadumy i pamięci”

– powiedział proboszcz tej najstarszej, polskiej parafii w Nowym Jorku ojciec Karol Jarząbek.

W sobotę w polskim kościele celebrowana będzie Msza święta za ofiary tragedii.

Na nowojorskich skwerach i w parkach już od kilku dni palą się znicze, a przechodnie zatrzymują się na chwilę, aby pomodlić się za tych, którzy zginęli. W sobotę rano rozdzwonią się dzwony we wszystkich w nowojorskich kościołach.

Exit mobile version