W sobotę koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie

koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie

Fot. Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska

W sobotę, 4 września br., we Wschowie, obędzie się uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia, czczonego przez wiernych i słynącego łaskami wizerunku.

Jak poinformował rzecznik Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha, uroczystościom będzie przewodniczył metropolita poznański i przew. Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Obraz Matki Bożej umieszczony w kościele klasztornym franciszkanów jest dziełem nieznanego malarza. Wizerunek od dawna otaczany jest przez wiernych szczególną czcią i słynie licznymi łaskami. W ostatnich latach kult Matki Bożej ze Wschowy jeszcze bardziej sią ożywił.

Kościół św. Józefa we Wschowie został 19 marca 2018 r. podniesiony do rangi sanktuarium. Natomiast dekretem z dnia 20 marca 2020 r. watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów potwierdziła wybór Matki Bożej ze Wschowy jako patronki tego miasta. Uroczystość patronalna obchodzona jest 4 września.

W piątek (3 września br.), o godz. 19, na wschowskim rynku rozpocznie się wigilijne czuwanie zakończone Apelem Jasnogórskim. Natomiast w sobotę o godz. 10 z kościoła pw. św. Józefa wyruszy procesja na wschowski rynek, gdzie o godz. 11 zostanie odprawiona msza św., w trakcie której na obraz zostaną nałożone korony.

Po liturgii wystąpi młodzieżowa orkiestra dęta, a o godz. 17 procesja z ukoronowanym obrazem powróci ulicami miasta do sanktuarium. Finałem obchodów będzie koncert uwielbienia na miejskim rynku.

Źródła pisane po raz pierwszy wspominają Wschowę w 1136 r. Zakonników franciszkańskich sprowadził tam król Kazimierz Jagiellończyk w 1457 r. W tym okresie wzniesiono pierwsze zabudowania klasztorne. Większość z nich strawił pożar wywołany w 1556 r. przez miejscowych protestantów. Franciszkanie opuścili wówczas Wschowę, powrócili jednak w 1629 r. Kościół i klasztor zostały odbudowane.

Exit mobile version