PKN Orlen podpisał porozumienie ze spółką GE Renewable Energy w zakresie inwestycji w morską energetykę wiatrową. Jak podkreśla Orlen, porozumienie jest kolejnym etapem strategii zakładającej osiągnięcie przez koncern neutralności emisyjnej do 2050 roku.
GE Renewable Energy to jeden z największych na świecie producentów turbin dla morskich elektrowni wiatrowych.
Wicepremier Jacek Sasin podkreślił, że inwestycja w morską energetykę wiatrową to element procesu transformacji, która jest wielką szansą dla Polski. Jak mówił, będzie to proces, który spowoduje, że Polska stanie się krajem silniejszym, bardziej bezpiecznym pod względem energetyki i dającym szansę Polakom na dostęp do tanich, zdrowych dla człowieka i środowiska form wytwarzania energii.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zaznaczył, że nowoczesna energetyka jest warunkiem konkurencyjności polskiej gospodarki, a podpisane dziś porozumienie ma temu służyć.
„To ma być praca w zakresie technologii, zastosowania tej technologii, zastosowania szerzej tej technologii i w tym kierunku Polski Koncern Naftowy będzie zmierzał. Budujemy lepszą przyszłość w nowej nisko i zero emisyjnej energetyce”
– powiedział Daniel Obajtek.
Według dokumentu do 2030 roku na Bałtyku, w ramach pierwszej fazy inwestycji, powstaną farmy o łącznej mocy 5,9 GW. Do 2040 roku moce wytwórcze farm zlokalizowanych w polskiej części Morza Bałtyckiego osiągną od 9 do 11 GW mocy.
Rozpoczęcie budowy inwestycji planowane jest na 2023 rok.
PKN Orlen otrzymał koncesję na budowę farmy wiatrowej o mocy 1 200 megawatów, ale będzie starał się o uzyskanie kolejnych koncesji, by rozwijać sektor morskiej energetyki wiatrowej. W zbliżającym się postępowaniu do rozdysponowania będzie 11 lokalizacji dla farm wiatrowych wskazanych w planie zagospodarowania polskich obszarów morskich.