Minister Piotr Gliński uczcił pamięć żołnierzy 1. Armii WP

Minister Piotr Gliński uczcił pamięć żołnierzy 1. Armii WP Radio Zachód - Lubuskie

fot: PAP/Marcin Bielecki

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński złożył wieniec pod „Pomnikiem Wdzięczności”, znajdującym się na cmentarzu wojennym w Siekierkach.

Szef MKDNiS zwiedził Górę Czcibora w Cedyni. Osiedle obronne na terenie dzisiejszej Cedyni powstało w VII–VI wieku p.n.e. We wczesnym średniowieczu w miejscu osiedla Słowianie założyli gród, który strzegł przeprawy przez Odrę. Ok. 960 r. gród został opanowany przez Mieszka I. Prawdopodobnie w 972 r. stoczono tam bitwę, w trakcie której Mieszko I i jego brat Czcibor pokonali margrabiego Hodona. W 1972 r., w millenium bitwy, wybudowano Pomnik Polskiego Zwycięstwa nad Odrą. „Morenowe wzniesienie o wysokości 54,5 m n.p.m. jest obiektem zabytkowym, finansowanym przez MKDNiS” – napisano na Twitterze.

Minister Gliński odwiedził także Cmentarz Wojenny 1. Armii Wojska Polskiego w Siekierkach, gdzie złożył wieniec pod „Pomnikiem Wdzięczności”. Na tym cmentarzu spoczywa 1987 żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego – w tym 1661 znanych z nazwiska – poległych podczas forsowania Odry w rejonie Siekierek i Gozdowic w dniach 16-20 kwietnia 1945 r. oraz w walkach o Berlin. Upamiętnionych zostało również przeszło tysiąc zaginionych. W 1961 r. poległych uhonorowano granitowym „Pomnikiem Wdzięczności” autorstwa Sławomira Lewińskiego, który umiejscowiono na środku cmentarza. Na wysokim obelisku widnieją dwa grunwaldzkie miecze, w których tle znajdują się żagle symbolizujące przeprawę przez Odrę. Obok obelisku stoi postać kobiety z dzieckiem na rękach.

Szef MKDNiS złożył również kwiaty pod pomnikiem Sapera w Gozdowicach. Pomnik został odsłonięty 16 kwietnia 1952 r. Upamiętnia żołnierzy wojsk inżynieryjnych, którzy w kwietniu 1945 r. zbudowali most pontonowy przez Odrę dla 1. Armii Wojska Polskiego. W 1972 r. pomnik został przebudowany. Monument ma kształt symbolicznego elementu mostu pontonowego z górującą kolumną i napisem „Chwała poległym saperom. 16 IV 1945” oraz postacią żołnierza z kołem ratunkowym i pistoletem maszynowym.

Jutro Piotr Gliński będzie w Międzyrzeczu i Bledzewie.

Exit mobile version