Nowe przepisy chroniące ofiary przemocy domowej

Nowe przepisy chroniące ofiary przemocy domowej

Fot. Envato

Ministerstwo sprawiedliwości wzmacnia przepisy chroniące ofiary przemocy domowej. Nowa ustawa antyprzemocowa obowiązuje od ośmiu miesięcy i w tym czasie policja wydała prawie 2 tysiące decyzji o natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy od ofiary. Teraz, dodatkowo, pokrzywdzeni zostaną objęci ochroną nie tylko w domu rodzinnym, ale też w każdym innym miejscu, mówił w trakcie konferencji prasowej prezentującej projekt zmian, wiceminister sprawiedliwości – Marcin Romanowski:

„Chcemy poszerzyć obecnie to rozwiązanie o zakaz zbliżania się na określoną ilość metrów. Tak, aby osoba pokrzywdzona, jej najbliżsi mogli też czuć się bezpiecznie na spacerze, na zakupach”

– wyjaśniał wiceminister sprawiedliwości.

Sprawcy przemocy nie będą też mogli wejść do określonych w przepisach miejsc, w których mogą być ofiary, mówił wiceminister Marcin Romanowski:

„Miejsce pracy, szkoła, miejsce uprawiania sportu i miejsce kontaktu z kulturą. I tutaj policja, w przypadku tych czterech miejsc, już w trakcie interwencji będzie mogła nałożyć zakaz wstępu dla sprawcy przemocy, jednocześnie informując kierowników tych jednostek o wydaniu takiego zakazu”

– dodał wiceszef ministerstwa sprawiedliwości.

Nowe przepisy wprowadzają też zakaz komunikowania się sprawcy z ofiarą za pośrednictwem internetu czy telefonu, a także poszerzają listę osób, w stosunku do których mogą być nałożone nakazy i zakazy o byłych mężów i byłych partnerów, którzy nie mieszkają już z ofiarami.

Projektowane przepisy będą też dawały policji uprawnienia do odebrania broni sprawcy przemocy.

Według policyjnych statystyk, w Polsce każdego roku przemocą domową może być dotkniętych lub zagrożonych 250 tysięcy osób.

Exit mobile version