„Śląski Apelles” – posłuchaj reportażu Magdaleny Skawińskiej

„Śląski Apelles” – posłuchaj reportażu Magdaleny Skawińskiej Radio Zachód - Lubuskie

WIKIPEDIA

Wspominamy reportażowy rok 2021.

Co kilka tygodni prezentujemy audycje, które naszym zdaniem z różnych powodów warto Państwu przypomnieć. W tym gronie nie brakuje również laureatów ogólnopolskiego konkursu SKARBY POLSKIEJ KULTURY NARODOWEJ.

Na początku października we wpisanym na listę polskich Pomników Historii Pocysterskim Zespole Klasztornym w Gościkowie-Paradyżu nominowani dziennikarze i goście wzięli udział  w uroczystej Gali ogólnopolskiego konkursu na reportaż i dokument radiowy zorganizowanego przez Radio Zachód wg. mojego projektu. Były pozytywne emocje, nagrody i dyplomy. Jury postanowiło pierwszą nagrodą uhonorować Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin za dokument pt. „Obraza obrazu”- tę audycję przypomnimy w lutym. Trzecią nagrodę w konkursie przypomnieliśmy tydzień temu. Stała się udziałem naszej redakcyjnej koleżanki Izabeli Patek za audycję pt. ,,Teatr nieprowincjonalny”.

Drugą nagrodę przyznano Magdalenie Skawińskiej  ze  Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Śląski Apelles” o Michaelu Willmanie – najwybitniejszym śląskim malarzu barokowym.

Żył i pracował w opactwie cysterskim w Lubiążu. Po II wojnie światowej jego obrazy zostały rozproszone po świecie i Polsce, wiele wróciło. Klasztor i życiowy dorobek artysty po II wojnie światowej stał się częścią polskiej kultury narodowej, który przedstawimy za chwilę.

Magdalena Skawińśka studiowała inżynierię ochrony środowiska, dziennikarstwo i historię sztuki. Podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej związała się z Akademickim Radiem Wrocław, skąd trafiła do Radia Wrocław. W 1997 roku wyjechała do Warszawy i przez kilka lat była reporterką „Zapraszamy do Trójki” w Programie 3 Polskiego Radia. Od 2004 roku w Studiu Reportażu i Dokumentu. Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach Melchiory, Grand Press, SDP, „Człowiek w zagrożeniu”. Jej prace reprezentowały polską radiofonię na zagranicznych festiwalach sztuki radiowo-telewizyjnej.

Link do reportażu NACIŚNIJ

Exit mobile version