,,Teatr nieprowincjonalny” – reportaż Izabeli Patek w środę po 18.00

,,Teatr nieprowincjonalny” - reportaż Izabeli Patek w środę po 18.00 Radio Zachód - Lubuskie

AKADEMIA im. JAKUBA Z PARADYŻA

III nagroda regulaminowa w konkursie Skarby Polskiej Kultury Narodowej, nagroda Miasta Zielona Góra dla najlepszego dziennikarza Radia Zachód biorącego udział w konkursie.

W czwartek po godz.18.00 we wpisanym na listę polskich Pomników Historii Pocysterskim Zespole Klasztornym w Gościkowie-Paradyżu nominowani dziennikarze i goście wzięli udział  w uroczystej Gali ogólnopolskiego konkursu na reportaż i dokument radiowy „Skarby Polskiej Kultury Narodowej” zorganizowanego przez Radio Zachód wg mojego projektu. O tym już szczegółowo informowaliśmy na naszej antenie.

Dziś skupimy się na osobie „naszej” reportażystki dobrze Państwu znanej z tego cyklu.  III nagrodę w konkursie i do tego jeszcze nagrodę Miasta Zielona Góra  zdobyła Izabela Patek z Redakcji Reportażu.

Kilka słów o nagrodzonej audycji.

Tadeusz Byrski i jego żona Irena byli wybitnymi twórcami polskiego teatru. Irena ukończyła Szkołę Dramatyczną przy Konserwatorium Warszawskim i  była uczennicą Aleksandra Zelwerowicza. Tadeusz Byrski był absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończył historię. Studiował także w Instytucie Reduty pod kierunkiem Juliusza Osterwy. Tam też zadebiutował jako aktor w 1925 roku. Dość wcześnie, w 1927 roku, nawiązał współpracę z radiem wileńskim, a dziesięć lat później został głównym reżyserem teatru Polskiego Radia w Warszawie. Szczególnie cenne jest ich zainteresowanie tzw. teatralną prowincją, która w ich wydaniu była miejscem szczególnym. Ich teatr, tam tworzony był ambitny, budowany na klasycznej dramaturgii. Pracowali więc w wielu miastach: Toruniu, Opolu, Radomiu, Bydgoszczy, Gdańsku, Poznaniu, ale największym sentymentem darzyli teatry w Gorzowie i Kielcach. Ich działalność przyciągała ciekawych ludzi. Wystarczy wspomnieć wieloletnią przyjaźń z Czesławem Miłoszem, Jerzy Grotowskim czy Witoldem Lutosławskim. Korespondowali też z Witoldem Gombrowiczem, czy Albertem Camusem.

Korespondencja i dokumenty państwa Byrskich zostały przekazane do Biblioteki Głównej Akademii imienia Jakuba z Paradyża i są źródłem wiedzy na temat historii polskiego teatru, dziełach ich życia i dziejach rodziny Byrskich.

Zdjęcia i dokumenty ze zbiorów Biblioteki Głównej Akademii imienia Jakuba z Paradyża, a także z archiwum Teatru imienia Juliusza Osterwy w Gorzowie.

,,Teatr nieprowincjonalny” - reportaż Izabeli Patek w środę po 18.00 Radio Zachód - Lubuskie

 

Exit mobile version