„Droga do Klępska”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka

„Droga do Klępska”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka Radio Zachód - Lubuskie

Fot. A. Steciąg

Opowieść o ks. Olgierdzie Banasiu i unikatowej zabytkowej świątyni, którą się od lat opiekuje.

To miejsce z mikrofonem przez ostatnie lata odwiedzałem wielokrotnie. W 2017 roku z okazji nadania obiektowi miana pomnika historii, wcześniej opowiadając o Pani Weronice, która dba o kościół i … nogi figurom świętych odkurza tylko piórkiem. Również przy okazji spotkania z organmistrzem Adamem Olejnikiem, który odrestaurował tutejsze organy.  Spotkanie pierwsze miało jednak miejsce w 2013 roku, gdy byłem gościem ks., proboszcza Olgierda Banasia, dla którego kościół w Klępsku stał się wyzwaniem życia.

Po emisji audycji dopiszemy ciąg dalszy reportażu w rozmowie z jego bohaterem, który właśnie odbywa rehabilitację po chorobie spowodowanej przez covid.

Wszystko zaczęło się przed laty gdy jako młody wikary znalazł się w parafii św. Mikołaja w Głogowie. Obcowanie z obiektami zabytkowymi (o których niewiele wiedział) wyzwolił ciekawość i potrzebę pogłębiania wiedzy. To właśnie wtedy zakochał się w sztuce i to z wzajemnością. Dziś jako proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Łęgowie Sulechowskim od ponad 30-stu lat jest opiekunem jednego z najcenniejszych i najpiękniejszych kościołów drewnianych w Polsce. Ma satysfakcję, że udało mu się zrobić wiele dla jego restauracji, ochrony i popularyzacji. Zainteresowanie sztuką ukształtowało go nie tylko jako kapłana.

Szachulcowy kościół w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny zwany jest perłą architektury drewnianej. To unikatowy przykład sztuki sakralnej, gdzie istnieją zgodnie obok siebie (zaklęte w polichromiach, rzeźbach i elementach wystroju) katolicyzm i wiara ewangelicka. Jak przed wiekami przyciąga ludzi zafascynowanych tym miejscem i dlatego  gotowych zostawić tu swój ślad. Kościółek jest skarbem architektury drewnianej, którego nie da się porównać do żadnego innego na terenie całej Europy.

Posłuchaj reportażu.

Rozmowa z ks. Olgierdem po emisji reportażu.

Z albumu ks. Olgierda.

 

Exit mobile version