BRODKA – „Brut”

BRODKA – „Brut” Radio Zachód - Lubuskie

Brodka - Brut

Jak na muzycznego kameleona przystało na “BRUT” dostajemy Brodkę w nowej odsłonie, prezentującą nową artystyczną wizję rzeczywistości. “BRUT” została w całości nagrana we Flesh and Bone Studios w Londynie, a nad produkcją czuwał Oli Bayston z Boxed In, znany też m.in. ze współpracy z Kelly Lee Owens czy Loyle Carner. Płyta powstawała w dość niecodzienny sposób – “zaprosiłam do współpracy tatę oraz przyjaciółkę z Japonii.

„Brut” to piąty studyjny album Brodki – wokalistki, kompozytorki, autorki tekstów, reżyserki klipów, artystki wszechstronnej, która tyle samo uwagi poświęca warstwie muzycznej, tekstowej, jak i wizualnej – wszystkiemu, co tworzy.

„Brut”, to coś wytrawnego, surowego, bez lukru. To także odwołanie do brutalizmu, stylu w architekturze, który zakłada, że najważniejsze są przestrzeń, forma, uwrażliwienie na właściwości stosowanych materiałów i nadawanie im nowych znaczeń. 

Brodka na „Brut” sięga po materiały dobrze jej znane, ludowe okaryny, piszczałki, dudy, które tym razem sampluje, tworząc z nich nowe instrumenty o niekończącej się skali. Zamienia organiczne w syntetyczne. 

Podczas pracy w londyńskim Flesh and Bone Studios, pod okiem producenta Oli’ego Baystona, powstał bezkompromisowy materiał, napędzany klasyczną sekcją rytmiczną, w którym pobrzmiewają echa punk rocka, trip hopu czy grunge’u. Płyta „Brut” przepełniona jest powidokami z przeszłości i tęsknotą do lat 90tych, w odważnym i nowoczesnym wydaniu.

Brodka w warstwie tekstowej „Brut” otwiera między innymi dyskusję na temat roli płci. Odważnie mierzy się ze stereotypami narzuconymi przez społeczeństwo, wyraża potrzebę wyjścia z utartych konwenansów, tworzy figurę łączącą elementy kobiecości i męskości. 
Na okładce albumu Brodka umieściła swoją archiwalną fotografię, ponieważ jak sama mówi, wiąże się ona z wieloma treściami na płycie i dopełnia całą opowieść: 

„Widzicie mnie w wieku lat 5, kiedy fakt bycia kobietą nie miał jeszcze żadnego znaczenia. Był to czas niewinności i beztroski, ale także nieświadomości przyszłych oczekiwań, które społeczeństwo nakłada na kobiety. Wąż, który mnie oplata symbolizuje pokusy, grzechy, czy tak jak na tym zdjęciu, wszystko to, co może czekać na tę dziewczynkę w przyszłości. I właśnie to zderzenie wydało mi się szczególnie ciekawe…”.

Lista utworów: 

1. Come To Me
2. Game Change
3. Hey Man
4. Imagination
5. Falling Into You
6. You Think You Know Me
7. Fruits
8. In My Eyes
9. The World Is You
10. Chasing Ghosts
11. Sadness

 

Exit mobile version