11 lat od Katastrofy Smoleńskiej

11 lat od Katastrofy Smoleńskiej Radio Zachód - Lubuskie

Fot. Wikimedia

10 kwietnia 2010 roku doszło do największej tragedii w historii powojennej Polski. Na lotnisku pod Smoleńskiem rozbił się samolot w którym zginęło 96 osób lecących na obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej.
Na pokładzie był prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, ostatnim prezydentem na uchodźctwie Ryszardem Kaczorowskim, generałowie, parlamentarzyści, przedstawiciele Rodzin Katyńskich.

Po okresie wspólnotowego przeżywania żałoby narodowej, okazało się, że społeczeństwo podzieliło się w ocenie przyczyn oraz następstw tragedii. Sytuacji nie pomagało oddanie inicjatywy prowadzonego śledztwa stronie rosyjskiej przy jednoczesnym marginalizowaniu działań własnych. Ujawniła to nagrana rozmowa pomiędzy ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem, a akredytowanym w Moskwie Edmundem Klichem, który w momencie podejmowania decyzji o przyszłości postępowania, pozostał bez wsparcia państwa polskiego. Kontrowersyjne okazały się również raporty Anodiny, Laska i Millera, które stoją w sprzeczności z ostatnimi ustaleniami ekspertów sejmowej podkomisji.
Film analizujący przyczyny katastrofy na cyfrowych modelach i symulacjach, mogliśmy obejrzeć w miniony weekend w Telewizji Polskiej. Z załącznika do mającego ukazać się wkrótce raportu wynika, że do katastrofy pod Smoleńskiem doszło w wyniku eksplozji w samolocie, tuż nad powierzchnią ziemi. Tezę tę zdają się potwierdzać wyniki badań laboratoryjnych prowadzonych w czterech, niezależnych, zagranicznych ośrodkach. Na fragmentach samolotu znaleziono bowiem ślady materiałów wybuchowych.
Otwartym mikrofonie pytamy Państwa o ocenę rozbieżności między raportami oraz o działania państwa polskiego na przestrzeni ostatnich 11 lat. Czy wierzymy w poznanie prawdy o tragicznych wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 r.? Pyta Daniel Sawicki.

Od godz. 12:10 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462, a już teraz na komentarze – Facebooku i Twitterze.

 

Exit mobile version