„Cygańskie opowieści…”- reportaż Cezarego Galka

„Cygańskie opowieści...”- reportaż Cezarego Galka Radio Zachód - Lubuskie

Dębicki

Urodzony 85-lat temu Edward Dębicki tworzy od 65 lat. Prawdopodobnie jest jedyną osobą w Polsce, która tyle lat działa aktywnie na scenie!

Jest kompozytorem, pisarzem i poetą, wirtuozem akordeonu. Został uhonorowany złotym medalem Zasłużony Kulturze Polskiej „GLORIA ARTIS” nadawanym osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości i działalności artystycznej.

   Gdy miał 10 lat ojciec kupił mi akordeon-bajan, na którym uczył się grać ze słuchu. Grał w słynnej taborowej orkiestrze harfiarzy, dziś już legendarnych wirtuozów tego instrumentu. Byli to: Dionizy Wajs – mąż Papuszy, Antoni Krzyżanowski i Andruszka Wajs. Na kontrabasie grał – Wańka Wajs, na skrzypcach – Stanisław i Karol Siwakowie oraz Tadeusz Wajs, na perkusji – „Bielak” Wajs (brat Papuszy) i Edward Dębicki na bajanie. Jak głosi legenda- ich przodkowie grali na dworach królewskich. W tym zespole  zapowiadała i śpiewała Papusza, a poetycką melodyką cygańskiego języka zachwycał się jej odkrywca Jerzy Ficowski.

   Edward Dębicki chciał uczyć się muzyki, tabor osiadł więc w Gorzowie. Gorzowską Państwową Szkołę Muzyczną ukończył z wyróżnieniem. W 1955 roku założył pierwszy zespół cygański „KCHAM” (Słońce), który po roku zmienił nazwę na „TERNO” (Młody). W 1963 roku zespół został zweryfikowany przez Komisję Ministerstwa Kultury i Sztuki i otrzymał status zespołu profesjonalnego. Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy. Odbył tourne po USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

   Od 1989 r. jest twórcą i dyrektorem artystycznym „Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich „ Romane Dyvesa” („Cygańskie Dni”). Twórczość Edwarda Dębickiego  to blisko 200 pieśni, kilkanaście widowisk estradowych, muzyka do filmów. Jest też autorem scenariusza oraz autorem muzyki i wykonawcą obrazu „Cygańskie pieśni Papuszy” w reż. Grzegorza Dubowskiego. Wydał kilkanaście płyt z autorską muzyką. W 1993 r. został wydał tomik poezji Pod gołym niebem. W 2004 r. wydano książkę jego autorstwa Ptak umarłych, która opisuje tragedię rodzin cygańskich na Wołyniu podczas II wojny światowej. W 2012 roku ukazała się druga część książki pod tytułem Wczorajszy Ogień.

 Audycja jest barwną opowieścią o artystycznej i prywatnej drodze jubilata. 

Z domowego archiwum.

10

Exit mobile version