Ogrodowy Zawrót Głowy 3.05.2020

Ogrodowy Zawrót Głowy 3.05.2020 Radio Zachód - Lubuskie

Fot. Pixabay

Przed nami kolejna sucha wiosna i prawdopodobnie lato. Prognozy nie są optymistyczne. Jak w tej sytuacji dbać o ogród? Na jakiej zasadzie można stać się użytkownikiem ogródka pozostającego w zarządzie Polskiego Związku Działkowców i czy w regionie jest w ogóle szansa na to, by mieć swoją działkę? Posłuchamy też o pomnikach przyrody w regionie i potomkach dębu Chrobry.

Na niektórych obszarach kraju od ponad roku występuje susza meteorologiczna. Mówi się o niej wtedy, jeżeli przez 20 dni na danym terenie opady są minimalne bądź nie ma ich wcale. Oprócz braku opadów, które determinują występowanie suszy, znaczenie ma też wiatr i temperatura – to one wpływają na parowanie wody z gleby. W tym przypadku mówimy o suszy glebowej lub rolniczej. Jeżeli wilgotność gleby spada poniżej 40 proc., możliwy jest deficyt wody w strefie korzeniowej roślin. Jak w tej sytuacji zadbać o ogrody? Ale też jak planować dobór roślin, biorąc pod uwagę zmiany klimatu? Zapraszam do wysłuchania pierwszej części rozmowy z Beatą Tokarz ze studia Zieleni BEA w Zielonej Górze:

Prognozy klimatologów nie są zbyt optymistyczne. Wynika z nich, że zarówno maj, jak i czerwiec będą ciepłe, z temperaturami powyżej średniej oraz z opadami mniejszymi niż normalnie w tych miesiącach. Dziś przelotne opady w regionie mogą wystąpić.

W drugiej części programu Marek Turowski rozmawia z Rafałem Hawrylukiem, dyrektorem biura Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Działkowców w Zielonej Górze o zasadach, na których możemy stać się posiadaczem, a raczej użytkownikiem działki ogrodniczej. Szczególnie u progu wiosny rozglądamy się za kawałkiem zielonego terenu, zwłaszcza, gdy mieszkamy w blokowiskach. W tym roku, kiedy pandemia uziemiła nas w domach i na terenach prywatnych na lokalnych portalach pojawiło się mnóstwo ogłoszeń związanych z chęcią zakupu działki. Posłuchajmy rozmowy – jak wygląda kwestia opłaty dla PZD a jak odstępnego dla poprzedniego użytkownika…

W województwie lubuskim jest prawie 100 tysięcy działkowców.

Ogród Botaniczny w Zielonej Górze od tygodnia znów jest dostępny dla zwiedzających. Zrobiło się tu już wiosennie i kolorowo. Dziś z doktorem Sebastianem Pilichowskim, przewodnikiem po tym miejscu rozmawiamy o „dębie amazonek”, który od ubiegłej jesieni jest w ogrodzie a także o innych pomnikach przyrody w regionie.

 

Exit mobile version