Czy ustawa sankcjonująca polityczną aktywność sędziów powinna wejść w życie?

Czy ustawa sankcjonująca polityczną aktywność sędziów powinna wejść w życie? Radio Zachód - Lubuskie

Otwarty Mikrofon Radia Zachód.

W ubiegłym tygodniu posłowie PIS złożyli w sejmie projekty ustaw dotyczących sądownictwa. Mają one zapobiec chaosowi prawnemu, prowadzić do apolityczności sędziów i przejrzystości ich pracy. Wśród opozycji podniosło się jednak larum, a ustawa zaczęła być nazywana represyjną i porównywana do wprowadzenia stanu wojennego.

W społeczeństwie, w którym zdecydowana większość to zwolennicy reformy sądownictwa, zaczęto zadawać sobie pytanie czego rzeczywiście boją się sędziowie? Przypomina się także niewygodne dla wymiaru sprawiedliwości fakty: setki sędziów obecnie orzekających powołanych zostało przez komunistyczną Radę Państwa (ich listę opublikował niedawno jeden z portali internetowych), a w tych grudniowych dniach przypomniano, że sądy nie rozliczyły np. zbrodniarzy stanu wojennego, skazano społecznika Jana Śpiewaka, a uwolniono od zarzutów znanego celebrytę, który na pasach potrącił staruszkę.

Czy nowe przepisy zaczerpnięte z francuskiego wymiaru sprawiedliwości, a złożone przez posłów do laski marszałkowskiej powinny wejść w życie? Jakie mechanizmy powinny kontrolować pracę sędziów? Pyta Janusz Życzkowski

Od godz. 12:12 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462, a już teraz na komentarze.

Exit mobile version