„Radio w telewizji to było to…”- posłuchaj reportażu Zbigniewa Bodnara.

„Radio w telewizji to było to...”- posłuchaj reportażu Zbigniewa Bodnara. Radio Zachód - Lubuskie

Bodnar

Odszedł jeden z pierwszych nadawców „Podziemnego Radia Solidarność” w Gorzowie Witold Bednarz. Aresztowany i skazany na 1 rok i 4 miesiące pozbawienia wolności. Był też drukarzem i kolporterem wydawnictw bezdebitowych sygnowanych m.in. przez Ruch Młodzieży Niezależnej w Gorzowie Wlkp.

W latach 80-tych w Gorzowie nadawało Podziemne Radio Solidarność. Pierwsza udana audycja  została nadana 28 kwietnia 1983 roku. Nadawanie audycji odbywało się na częstotliwości fonicznej Telewizji Polskiej. Polegało na skutecznym zakłóceniu  fonii telewizyjnej i w jej miejsce wstawienie audycji Radia Solidarność. Nie mogła przekraczać 3 minut, bo milicja i wojsko przy pomocy pelengatorów mogły w tym czasie namierzyć miejsce nadawania. Gorzowscy radiowcy pozwolili sobie jedynie w Zielonej Górze na ponad 6 minutową audycję, gdyż domyślali się, że zielonogórskie służby nie będą przygotowane na niespodziewaną emisję.  Ponadto gorzowskie Radio Solidarność nadało swoje audycje w Kostrzynie, Sulęcinie, Międzyrzeczu, Słubicach – w tym jedną w języku niemieckim skierowaną do społeczeństwa niemieckiego. Wywołało to ostrą reakcję władz NRD. W ciągu  prawie 7 lat nadano 82 udane audycje.  

W reportażu Zbigniewa Bodnara wypowiadają się nieżyjący już pierwsi nadawcy Włodzimierz Jagodziński ( konstruktor nadajnika) i Witold Bednarz. Od czasu emisji pierwszej wersji reportażu w 2008 roku Zbigniew Bodnar dotarł  m.in do pierwszego nagrywającego audycje  Jana Szołomickiego, akustyka z gorzowskiego teatru im. Osterwy. Wówczas nikt nie znał nazwiska tego człowieka.

Historię gorzowskiego Radia Podziemnego Solidarność opisał też w książce  prof.  Dariusz Rymar – dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie, przy współudziale autora reportażu.

Z archiwum Zbigniewa Bodnara.

„Radio w telewizji to było to...”- posłuchaj reportażu Zbigniewa Bodnara. Radio Zachód - Lubuskie

Zdjęcia w kolejności:

Informacja radzieckich służb, Bednarz Daniela i Witold- fot. Z.Bodnar, Bednarz Witol – fot. Z.Bodnar, kasety z audycjami Radia Solidarność, Mariusz Bigos – jeden z głównych nadawców audycji, nadajnik Podziemnego Radia Solidarność -fot. Lech Dominik, notatka dla niemieckiego ministra spraw wewnętrznych- podziękowanie za pomoc, okładka książki o Radiu Solidarność w Gorzowie, Olek Popiel i bracia Sychlowie- główni nadawcy audycji, podziękowanie dla Stasi za pomoc w rozbiciu Podziemnego radia Solidarność we Wrocławiu, podziękowanie polskiego SB dla niemieckiej Stasi, wzmacniacze i nadajnik podziemnego radia Solidarność- fot. Lech Dominik, zakwestionowane nadajniki Radia Solidarność.

 

Exit mobile version