„Granica”- reportaż Kamila Hypkiego w poniedziałek po 9.00

„Granica”- reportaż Kamila Hypkiego w poniedziałek po 9.00 Radio Zachód - Lubuskie

wikipedia

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest w Polsce dla upamiętnienia odzyskania niepodległości w 1918 po 123 latach zaborów.

Święto zostało ustanowione ustawą w 1937 roku, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej w 1945 i przywrócone ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 roku. Odzyskiwanie przez Polskę realnej niepodległości było więc procesem stopniowym i przebiegającym w czasie.

Akcja reportażu rozpoczyna się w okresie, gdy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości kształtowały się jej zachodnie granice, gdy na mocy Traktatu Wersalskiego gmina Pszczew została podzielona. Mieściły się tu dwie strażnice: drewniana polska i murowana niemiecka, po której do dziś widoczne są zniszczone fundamenty. Było to najbardziej na zachód wysunięte miejsce należące do terytorium naszego kraju. Temat powraca gdy 1 września 1939 na przejściu granicznym między niemieckim wówczas Pszczewem a polską Silną pełnił służbę pełnił Antoni Paluch. Zginął po niemieckim ataku. Dziś uważany jest za jedną z pierwszych ofiar wojny obronnej 1939 roku.

W audycji wystąpili m.in. dr Karolina Korenda-Gojdź z Pszczewa – prezes Stowarzyszenia ”Z Pogranicza”, prof. Tomasz Nodzyński – historyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Andrzej Chmielewski – regionalista z Międzyrzecza oraz Artur Paczesny z Muzeum Regionalnego w Międzychodzie.

Exit mobile version