„W ciszy zatrzymane…”- reportaż Izabeli Patek

„W ciszy zatrzymane...”- reportaż Izabeli Patek Radio Zachód - Lubuskie

TOMASZ ILNICKI

Emisja w niedzielę po 9.00.

Już  niebawem minie kolejna rocznica. Tomasz Ilnicki z Gdańska był tam 19 razy, Tomasz Jocz z Gorzowa odwiedził to miejsce sześciokrotnie. Obaj są zafascynowani i chcą ciągle tam wracać.

35 lata temu 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1.23 czasu miejscowego w elektrowni atomowej im. Włodzimierza Ilicza Lenina w Czarnobylu (dawniej ZSRR dziś  na terenie Ukrainy) doszło do potężnej eksplozji. W wyniku wybuchu wodoru w bloku energetycznym nr 4. reaktor został całkowicie zniszczony. Była to największa katastrofa w historii światowej jądrowej energetyki pod względem ofiar śmiertelnych i skutków ekologicznych.

Skutkiem awarii było powstanie chmury radioaktywnego pyłu, która przykryła nie tylko Ukrainę, Białoruś i europejską część Rosji ale również – Macedonię, Serbię, Chorwację, Bułgarię, Grecję, Rumunię, Litwę, Estonię, Łotwę, Finlandię, Danię, Norwegię, Szwecję, Austrię, Węgry, Czechy, Słowację, Holandię, Belgię, Słowenię, Polskę, Szwajcarię, Niemcy, Włochy, Francję i Wielką Brytanię. 

To wydarzenie odbiło się szerokim echem na całym świecie. Była to największa katastrofa jądrowa tego typu, a skutków jej nikt nie potrafił wtedy przewidzieć. Władze Związku Radzieckiego podjęły decyzję o ewakuacji mieszkańców z zagrożonego terenu. Jednak po pewnym czasie niektórzy powrócili w swoje rodzinne strony. Nazywają ich ,,samosiełami” a oni nie wyobrażają sobie życia w innym miejscu.

Do Czarnobyla od wielu lat przyjeżdżają też wycieczki z ludźmi , którzy chcą poznać historię tego miejsca i zobaczyć miejsce katastrofy. Niektórzy, podobnie jak bohaterowie reportażu wręcz są od tego uzależnieni ulegając jedynej w swoim rodzaju atmosferze tego miejsca.

Foto: Tomasz Jocz

Foto: Tomasz Ilnicki

„W ciszy zatrzymane...”- reportaż Izabeli Patek Radio Zachód - Lubuskie

 

Exit mobile version