Podglądanie ptaków

Podglądanie ptaków Radio Zachód - Lubuskie

TV_zuraw M.Nabel-Dybaś P.Dzielakowski M. Bochenski Fot. K.Jasek

Lubuski Atlas Ornitologiczny. Ptaki Lęgowe Ziemi Lubuskiej otrzymał w tym roku Lubuskiego Wawrzyna w kategorii nauka.
Czy jest to potwierdzenie tezy zawartej w atlasie, że ptaki cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko wśród naukowców, ale i miłośników przyrody? Będzie zatem o podglądaniu, bo żeby zobaczyć, trzeba najpierw się ukryć.

Ze wstępu do Lubuskiego Atlasu Ornitologicznego:

„Pierwsze dekady XXI w. to okres dynamicznych przemian społecznych i gospodarczych w Polsce.(…) Nie pozostaje to bez negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze i poszczególne jego komponenty. Najczęściej objawia się to niszczeniem siedlisk i w konsekwencji zmniejszaniem lokalnej różnorodności gatunkowej flory i fauny. Jednocześnie pewna część gatunków roślin i zwierząt, charakteryzujących się większą plastycznością siedliskową, dostosowuje się do szybko zmieniających się warunków, zwiększając swoje zasięgi występowania oraz liczebność. Jedną z grup zwierząt cieszącą się szczególnym zainteresowaniem nie tylko wśród zawodowych biologów, ale i obserwatorów przyrody amatorów są ptaki.(…)”.

Gościem magazynu Między Nami Zwierzętami będzie ornitolog Marcin Bocheński – jeden z autorów Lubuskiego Atlasu Ornitologicznego. Ptaki Lęgowe Ziemi Lubuskiej, który otrzymał w tym roku Lubuskiego Wawrzyna w kategorii nauka.

Posłuchaj I części rozmowy:

Posłuchaj II części rozmowy:

 

W audycji poruszymy także temat suplementów roślinnych w diecie zwierząt.

Małgorzata Biegańska-Hendryk – zoo dietetyk – wyjaśni, które rośliny służą naszym pupilom, a które wręcz odwrotnie.

Posłuchaj mini wykładu Małgorzaty Biegańskiej-Hendryk:

Piotr Dziełakowski – zmęczony, ale szczęśliwy przyrodnik opowie zapewne historie związane z III sezonem projektu edukacyjnego zurawwlesie.pl, czyli streamingu z gniazda żurawia. Bo III sezon długo stał pod znakiem zapytania.

Posłuchaj rozmowy z Piotrem:

Exit mobile version