Historie pisane na nowo… Dziś w cyklu poświęconym historii polskiego wywiadu rozmowa z Kacprem Śledzińskim, autorem książki „W tajnej służbie. Wojna wywiadów w II RP”. Relacjonowałem dla Państwa uroczystości związane z odsłonięciem obelisku poświęconego Działaczom Niepodległościowym i Powstańcom Wielkopolskim we Wschowie. Był także kolejny odcinek serialu radiowego „Karski”.
„W tajnej służbie. Wojna wywiadów w II RP” (wyd. Znak Horyzont). Prawdziwa walka toczy się w ukryciu, często na terytorium wroga, na długo przed wypowiedzeniem wojny. Polski superszpieg dostaje się na berlińskie salony, uwodzi żonę niemieckiego generała i już w 1929 roku wykrada tajne plany wojny z Polską. Genialni matematycy łamią szyfry Enigmy, czym wprawiają w zdumienie zachodnich aliantów. Polscy kontrwywiadowcy przechwytują niemiecką korespondencję i poznają sekrety III Rzeszy.
Historia zmagań wywiadu II RP ze służbami III Rzeszy i Związku Radzieckiego obfituje w przykłady spektakularnych sukcesów i bolesnych porażek. To także opowieść o niezwykłych ludziach: oficerach polskiego wywiadu, szpiegach, podwójnych agentach, specjalistach od łamania szyfrów.
Jak wyglądały kulisy tajnych operacji? Kim był najskuteczniejszy polski szpieg, sądzony za swoją działalność nie tylko przez Niemców, ale też własnym rodaków? Jak skończą się dzieje służb specjalnych II RP, gdy w październiku 1939 roku akta polskiego wywiadu wpadną w niemieckie ręce? Co stanie się z polskimi agentami i ich niemieckimi informatorami? Czy upadek Polski będzie oznaczał definitywny kres tajnych służb Rzeczpospolitej?
Posłuchaj audycji: