Premiera: „Odzyskana tożsamość” 29.07.2018

Premiera: "Odzyskana tożsamość" 29.07.2018 Radio Zachód - Lubuskie

Listy z Ravensbrück, archiwum M. Miller

Historie pisane na nowo (odc. 107) 29.07.2018 godz. 14:05 Dziś opowiedzieliśmy historię osób szukających informacji o swoich krewnych, które przebywały w czasie II wojny światowej w obozie w Ravensbrück. W reportażu „Odzyskana tożsamość” wystąpili m.in. pani Małgorzata z Zielonej Góry, pan Arkadiusz z Niegosławic, niemiecki historyk dr Harry Schulz oraz prezes Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück, prof. Elżbieta Kuta. Wyemitowaliśmy też premierowy odcinek powieści radiowej „Karski”. To niezwykła historia bohaterskiego emisariusza, przygotowana przez Osorno w reż. Krzysztofa Czeczota.

Posłuchaj:

Serial audio „Karski” opowiada historię życia Jana Kozielewskiego (ps. Jan Karski) dziejącą się w latach 1939 – 1945, od przystąpienia do konspiracji, aż po rozmowę z F.D.Roosevltem w Białym Domu, na której to emisariusz, jako naoczny świadek zdarzeń, opowiedział o sytuacji w okupowanej Polsce oraz o eksterminacji Żydów. W trakcie sześciogodzinnej opowieści (którą podzieliliśmy na 26 odcinków), opowiadamy w jaki sposób funkcjonowało Państwo Podziemne, przedstawiamy drogę Jana Karskiego do Waszyngtonu, przechodząc chronologicznie przez najważniejsze epizody z życia naszego bohatera, tj. początek wojny, aresztowanie i pobyt w sowieckim obozie jenieckim, ucieczkę z pociągu wiozącego Karskiego na roboty do III Rzeszy, pierwszą misję zakończoną dotarciem do rządu na uchodźstwie we Francji. Kolejne odcinki opowiadają o aresztowaniu przez gestapo, próbie samobójczej, odbicie Karskiego z rąk okupanta, następne przedstawiają okres „londyński” zakończony wizytą w Białym Domu.

Serial „Karski” to opowieść o odwadze, przyzwoitości, niezłomności ducha i sile człowieczeństwa. To powieść o ludziach, którzy mimo życia pod ciągłą presją brutalnego terroru potrafili przeciwstawić się złu, które zadomowiło się w Polsce. Opowiadamy ten życiorys celowo skupiając się na młodości Jana Karskiego (należy pamiętać, że w dniu rozpoczęcia wojny Karski miał 25 lat) wierząc, że opowieść o młodym człowieku mocniej trafi do wyobraźni młodych ludzi.

W roli tytułowej występuje Jakub Gierszał. Narratorem jest Wojciech Malajkat. W pozostałych będzie można usłyszeć m.in: Julię Kamińską, Zbigniewa Zamachowskiego, Joannę Osydę, Lecha Łotockiego, Mikołaja Roznerskiego, Waldemara Barwińskiego, Adama Woronowicza, Jacka Braciaka, Janka Komana, Jacka Króla.

W serialu wykorzystano fragmenty książki Jana Karskiego „Tajne Państwo”.

Exit mobile version