„Szef”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka, nagrody specjalnej w konkursie IPN „Audycja Historyczna Roku”.

"Szef"- posłuchaj reportażu Cezarego Galka, nagrody specjalnej w konkursie IPN "Audycja Historyczna Roku". Radio Zachód - Lubuskie

IPN

Opowieść o ks. Witoldzie Andrzejewskim na antenie Radia Zachód w niedzielę po 14.00 w audycji”Historie pisane na nowo”.

28 grudnia w Białymstoku już po raz siódmy zostały nagrodzone najlepsze audycje radiowe i telewizyjne poświęcone najnowszej historii Polski.  Cezary Galek autor reportażu „Szef” został uhonorowany Wyróżnieniem Specjalnym. W tym roku do finału konkursu mieliśmy aż dwie nominacje. W kategorii „Wydarzenie” o nagrodę ubiegał się tez Kamil Hypki reportażem pt.”Na ojczyzny łono”.   

„SZEF”

Najpierw powstał dwuodcinkowy cykl dokumentalny wydany później na CD przez gorzowską „Solidarność”. Następnie reportaż uhonorowany nominacją do finału konkursu IPN.

Posłuchaj nominowanego reportażu pt.”Szef”.

Rozmowa po emisji z Januszem Dreczką.

W Gorzowie przed Katedrą obok białego krzyża Solidarności na pomniku pojawiła  się postać, którą dawniej w tym miejscu można było spotkać na co dzień. W drodze do świątyni, podczas mszy za Ojczyznę, czy po prostu rozmawiającego ze znajomymi, których miał w tym mieście wielu.  Choć już od jego śmierci minęły trzy lata, nadal żyje w ich wspomnieniach i sercach…

Witold Andrzejewski urodził się w Kownie, ale swoje życie związał z Gorzowem. Jako absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie rozpoczął aktorską pracę w Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Osterwy pod kierunkiem działającego tam wtedy legendarnego małżeństwa Ireny i Tadeusza Byrskich. Wybrał jednak inną drogę. Niespodziewanie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu i po uzyskaniu święceń kapłańskich został księdzem pracującym z młodzieżą akademicką, później włączając się czynnie w działalność opozycyjną. Był m. innymi inicjatorem odczytanego 13 XII 1981 roku w parafiach Gorzowa listu krytykującego wprowadzenie stanu wojennego. Współorganizował  pomoc dla internowanych i uwięzionych. Został kapelanem Solidarności. Był Honorowym Obywatelem Miasta Gorzowa Wlkp. Został odznaczony  Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia.

Oficjalne odznaczenia i encyklopedyczne fakty z życia to zaledwie spiżowe odbicie postaci niewiele mówiące o jej charakterze, emocjach,  wpływie jaki Witold Andrzejewski wywarł na innych. Jako duszpasterz akademicki wychował przecież  świadome swojej historii i w niej roli pokolenie. Wspierając ruch solidarnościowy dawał świadectwo prawdzie. W 2007 roku powstał reportaż mojego autorstwa zatytułowany „Ksiądz”. Jego fragmenty stały się częścią cyklu a później reportażu w którym Ks. Witold powrócił dzięki wspomnieniom tych, dla których ciągle jeszcze żyje.

Część pierwsza cyklu: „Na początku było słowo”.

Część druga cyklu: „Najważniejsza jest prawda”.

 

Zdjęcia archiwalne z albumu ks.Witolda udostępnione przez Janusza Dreczkę.

Zdjęcia współczesne udostępnione przez Janusza Dreczkę.

 

Exit mobile version