„Pomnik historii Klępsk”- posłuchaj reportażu Cezarego Galka

"Pomnik historii Klępsk"- posłuchaj reportażu Cezarego Galka Radio Zachód - Lubuskie

Galek

Tydzień temu wraz z Izabelą Patek byliśmy w Paradyżu. Poznaliśmy jeden z czerech w naszym województwie pomników historii. Dziś archiwalnie zapraszam do Klępska gdzie znajduje się kolejny obiekt z ciekawą historią.

Dwa lata temu Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda wpisał na listę Pomników Historii kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Klępsku. Odbyła się wtedy szczególna uroczystość oficjalnego nadania  statusu i spotkanie ludzi, którzy do tego faktu się przyczynili. W części pierwszej reportażu bazującej na wcześniejszych nagraniach wystąpili proboszcz parafii ks. Olgierd Banaś, opiekunka świątyni i przewodniczka Weronika Skupińska, organmistrz Adam Olejnik i inni zaangażowani w codzienne funkcjonowanie tego niezwykłego miejsca. Część II reportażu  powstała podczas uroczystości w Klępsku i jest naturalnym zwieńczeniem wcześniej już podejmowanego tematu. Wystąpili w niej  m.in biskup diecezjalny Tadeusz Lityński i wojewoda lubuski Władysław Dajczak oraz młody lubuski organista Michał Kocot. 

Przypomnijmy, że…

Szachulcowy kościół w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny zwany jest perłą architektury drewnianej. To unikatowy przykład sztuki sakralnej, gdzie istnieją zgodnie obok siebie (zaklęte w polichromiach, rzeźbach i elementach wystroju) katolicyzm i wiara ewangelicka. Jak przed wiekami przyciąga ludzi zafascynowanych tym miejscem i dlatego  gotowych zostawić tu swój ślad.

Historia kościółka jest bardzo ciekawa. Powstanie budowli sięga XIV wielu. Jako siedziba parafii katolickiej świątynia funkcjonowała przez blisko dwa stulecia. Po reformacji w 1576 roku drewniany kościółek przejęli ewangelicy, do późnogotyckiego ołtarza i innych elementów wystroju wnętrza dodając między innymi wspaniałe polichromie o tematyce zaczerpniętej ze Starego i Nowego Testamentu. Ponownie świątynia w Klępsku została poświęcona dla potrzeb rytu rzymskokatolickiego w 1945 roku jako kościół filialny parafii Łęgowo Sulechowskie. Zatem przykład ten udowadnia, że  tolerowanie różnic wyznaniowych przed wiekami było możliwe, możliwe więc jest tym bardziej teraz. Kościółek jest skarbem architektury drewnianej, którego nie da się porównać do żadnego innego na terenie całej Europy.

Posłuchaj reportażu.

Współczesność i historia kościółka w Klępsku.

"Pomnik historii Klępsk"- posłuchaj reportażu Cezarego Galka Radio Zachód - Lubuskie
Exit mobile version