Żuraw w lesie

Żuraw w lesie Radio Zachód - Lubuskie

Zuraw w lesie fot. M.Wąsowicz

„ŻURAW W LESIE” to jedyny w Europie streaming z żurawiego gniazda. Podgląd nocny to ewenement na skalę światową. Jest to prawdopodobnie pierwsza na świecie czynna kamera online obserwująca gniazdo żurawia, a materiał (obraz i dźwięk) zarejestrowany przez nią będzie przedmiotem badań naukowych, którymi zajmie się Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Podglądacze żurawi łączcie się! środa od 20:00 Radio Zachód

Żuraw kontra rolnik – tak w skrócie można chyba określić ten projekt. Co prawda konfliktowa relacja nie sprzyja obu stronom, ale w latach 80-tych, gdy interes rolnika był na pierwszym miejscu i polityka wodno-prawna skłaniała wiele instytucji do podejmowania decyzji krzywdzących przyrodę – mowa o melioracji – nikt nie zastanawiał się nad żurawiem i innymi mieszkańcami terenów podmokłych. Bagna osuszano, wody gruntowe obniżały się, znikały z lasów oczka wodna a wraz z melioracją znikało też życie. Woda zniknęła też z bagien w leśnictwie Stare Drzewce.

Na szczęście Nadleśniczy Ryszard Łopusiewicz z Nadleśnictwo Włoszakowice, Lasy Państwowe w ramach programu „Małej Retencji” nawodnił bagna na Starych Drzewcach (leśnictwo Stare Drzewce), w których wody nie było od końcówki lat 80-tych. W tamtych czasach nie nawadniało się lasów. Nie istniało pojęcie nawadniania!
Meliorowano jak największe obszary z myślą o rolnictwie. Nadleśniczy Łopusiewicz doprowadził wodę do bagien rurociągiem, który był najprostszym i najskuteczniejszym pomysłem. Woda nawadniała bagno przez 7 lat a wraz z nią zaczęło wracać tam życie. I tak na bagnach zamieszkały żurawie, które zakładały gniazda w trzcinowiskach na wodzie.

Projekt narodził się głowie Piotr Dziełakowski – mieszkańca Wschowy – który na co dzień pracuje w Spółce Komunalnej. Piotr od ponad 20 lat obserwował i fotografował żurawie zamieszkałe na terenie Nadleśnictwa Włoszakowice.

#zurawwlesie

Rok temu zaczął się pierwszy #streaming z gniazda, tysiące internautów śledziło wtedy dwa żurawie i z zapartym tchem czekało na wyklucie się młodych.

Od 31 marca tego roku ruszył drugi sezon streamingu wzbogacony o podgląd nocny, lepszy dźwięk i lepszą jakość obrazu. Czy czeka nas trzeci sezon?

O początkach projektu, trudnościach technicznych, transmisji on line, kwestiach naukowych opowiedzą goście czyli zespół „Żurawia w lesie”:

Ryszard Łopusiewicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszakowice

Piotr Dziełakowski, edukator przyrodniczy, miłośnik żurawi, fotograf

Dr Marcin Bocheński, ornitolog Wydział Nauk Biologicznych UZ

Marek Wąsowicz, Nadleśnictwo Włoszakowice

Krzysztof Jasek i Jacek Radajewski, KAJA Komputer

Między Nami Zwierzętami, 11 kwietnia od 20:00 do 22:00

 

Posłuchaj audycji:

Część I

Część II

Exit mobile version