Czy wilki są niebezpieczne?

Czy wilki są niebezpieczne? Radio Zachód - Lubuskie

wilczki_fot-m-kostrzynski

Przyroda budzi się do życia. W tle słychać dźwięk pił wycinających drzewa w miastach a w Internecie można poczytać „fake newsy” na temat wilków. Przyroda nie jest już oazą spokoju, stała się „zjawiskiem” w przestrzeni publicznej, sprawą polityczną i co najważniejsze – jest skazana na nas, ludzi. Homo sapiens – człowiek rozumny – doprowadził od początku XX wieku do powolnej degradacji natury za cenę rozwoju postępu. Postęp niszczy przyrodę, na szczęście jej resztki możemy podziwiać dzięki jej popularyzatorom.

Pana Marcin Kostrzyńskiego poznałam dzięki historii wilka Mikiego. Sporo czasu spędzam w Internecie czytając artykuły, teksty a także posty o przyrodzie na portalach społecznościowych. Tak właśnie trafiłam na akcję ratowania wilka, który został potrącony pod Toruniem: „Szybka interwencja ! Wilk potrącony przez samochód, pod Toruniem. 10 minut temu. Żyje leży na poboczu, głowa podniesiona, ale nie może chodzić. Pilnują go moi znajomi. Pilny kontakt z Sabina Nowak. Nie mogę się dodzwonić. On może być do uratowania” – pisał pan Marcin 3 lutego. Potem akcja potoczyła się jak w filmie. Pan Marcin pojechał na miejsce, wezwana Policja zadzwoniła po myśliwych, którzy chcieli dobić żyjącego wilka! Pan Marcin nie pozwolił na to, mówiąc, że zgłosi ten przypadek do Prokuratury, ponieważ wilk jest zwierzęciem chronionym. Na szczęście udało się odtransportować wilka w klatce do ośrodka na Mazurach. Akcja trwała wiele godzin i gdyby nie pomoc i zaangażowanie wielu ludzi, także Pani Sabiny Nowak – specjalistki od wilka w Polsce – Mikołaj, bo tak nazwano tego 4-letniego samca, skończyłby dobity przez myśliwych.

Pan Marcin Kostrzyński jest znawcą przyrody, vlogerem, publikuje na swoim funpagu mnóstwo filmów, których często bohaterami są wilki. Warto dodać, że swoją wiedzą dzieli się z tysiącami internautów za darmo.

W magazynie porozmawiamy także o wiosennej krzątaninie ptaków. Które z gatunków najszybciej wyprowadzają lęgi? Które muszą na nowo budować swoje gniazda i szukać nowego partnera? Skąd właściwie młody ptak wie, że czas wyjść na świat? W ptasią rzeczywistość wprowadzi nas dr Marcin Bocheński, znawca bocianów.

Kwadrans przed 22:00 pojawi się na antenie Radia Zachód Piotr Dziełakowski, miłośnik przyrody, fotograf i edukator przyrodniczy ze Wschowy, który co tydzień opowiada historie z czatowni, dzieli się z Państwem swoimi obserwacjami i czasem rozbawia do łez swoimi przygodami!

28 marca 2018r. Radio Zachód na 103 FM, godzina 20:00 -22:00

Posłuchaj rozmowy z Marcinem Kostrzyńskim:

Posłuchaj rozmowy z Marcinem Bocheńskim:

 

Posłuchaj opowieści Piotrka Dziełakowskiego:

Exit mobile version