70 polskich medyków wspiera Słowację w walce z COVID-19

70 polskich medyków wspiera Słowację w walce z COVID-19

Polscy medycy przed odlotem na Słowację, na terenie Wojskowego Portu Lotniczego na warszawskim Okęciu. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Niemal 70 polskich medyków przyleciało w piątek do Bratysławy, aby wspierać tamtejszą służbę zdrowia. Będziemy pomagać w narodowym testowaniu Słowaków – powiedział PAP zastępca dyrektora CSK MSWiA Artur Zaczyński, który nadzoruje pracę polskich lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarki.

Rządowy samolot zabrał 67 medyków z różnych miast Polski. Będą oni wspierali słowacką służbę zdrowia w przeprowadzaniu testów na obecność koronawirusa.

„Będziemy pomagać w narodowym testowaniu Słowaków”

– powiedział PAP zastępca dyrektora CSK MSWiA Artur Zaczyński.

Grupa 67 medyków jest częścią polskiej ekipy liczącej ok. 200 wolontariuszy, którzy w odpowiedzi na apel o pomoc udali się na Słowację.

Testy przesiewowe Słowaków rozpoczęły się w poniedziałek, 18 stycznia i potrwają do 27 stycznia. Mają być przeprowadzane tam, gdzie występują największe ogniska choroby m.in. w pasie przygranicznym z Polską.

Dyr. Zaczyński poinformował, że choć strona słowacka zapewnia organizację punktów, środki ochrony osobistej i testy, to polska ekipa jest na wszelki wypadek wyposażona we własny sprzęt. Podkreślił, że wszyscy medycy są już podwójnie zaszczepieni.

W grupie polskich medyków przylecieli do Bratysławy ratownicy z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego z Łodzi.

„Przed tygodniem dostaliśmy informację o wyjeździe na Słowację. Zgłosiło się więcej chętnych, niż było potrzebnych”

– powiedział PAP ratownik Michał Mamos.
 

⬆ Zastępca dyrektora ds. medycznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA dr n. med. Artur Zaczyński na pokładzie samolotu przed odlotem na Słowację. Fot. PAP/Radek Pietruszka
 

Premier Morawiecki: Wartości i solidarność to niezbywalna wartość

Grupę polskich medyków pożegnał w piątek na lotnisku w Warszawie premier Mateusz Morawiecki.

„Chcemy na terenach przygranicznych pomóc po to, żeby również od tej strony mieć lepsze zabezpieczenie w związku z pandemią, ale solidarność to także marka eksportowa Polski”

– wyjaśnił szef rządu.

„Kalkulacje to jedno, ale wartości i solidarność to niezbywalna wartość, dzięki której polska marka umacnia się na całym świecie”

– dodał Morawiecki.

Podziękował około 200 medykom, którzy w zgłosili się do udziału w akcji pomocy Słowakom.

Exit mobile version