Dworczyk: Do końca kwartału zaszczepimy 3 mln Polaków

Dworczyk: Do końca kwartału zaszczepimy 3 mln Polaków

Fot. PAP/EPA/Sebastiao Moreira

Podtrzymujemy deklaracje, że obecne dostawy szczepionek pozwolą nam na zaszczepienie ok. 3 mln Polaków do końca I kwartału – powiedział w czwartek w Sejmie szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że ta liczba może się zwiększyć, jeśli do Polski trafią preparaty innych firm.

W czwartek Sejm debatował o szczepieniach przeciw COVID-19 i o nadzorze nad nimi.

„Podtrzymujemy deklarację, że obecne dostawy szczepionek pozwolą nam na zaszczepienie ok. 3 mln Polaków do końca pierwszego kwartału” – powiedział szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Zaznaczył, że jeśli w najbliższych tygodniach zostaną zarejestrowane nowe szczepionki i w ramach umowy unijnej trafią one do Polski, to tempo szczepień wzrośnie.

Przypomniał, że rząd przyjął w grudniu Narodowy Program Szczepień. W jego ocenie ważne jest to, że wiele środowisk z różnych stron „barykady politycznej” popularyzuje ideę szczepień przeciwko COVID-19. Dodał, że odsetek osób chcących się zaszczepić rośnie i sięga ponad 60 proc.

W dyskusji w Sejmie uczestniczył też minister zdrowia Adam Niedzielski. Powiedział, że Narodowy Program Szczepień zmienia się i jest dostosowywany do sytuacji.

Niedzielski poinformował, że został potwierdzony nowy harmonogram dostaw szczepionki od Pfizera.

„Zgodnie z nim od przyszłego tygodnia wracamy do normalnych dostaw rzędu 330-350 tys. tygodniowo, a po dwóch tygodniach, czyli od połowy lutego, będziemy mieli naddatek w dostawach, który ma nam zrekompensować to, co teraz ubyło, bo dostawy będą przez co najmniej dwa, trzy tygodnie w okolicy co najmniej 400 tys.” – powiedział minister zdrowia.

W I kwartale roku do Polski powinno trafić 800 tys. szczepionek Moderny, a łącznie w tym czasie powinniśmy otrzymać 5,6 mln szczepionek – mówił Niedzielski.

Wskazał, że taka liczba pozwoli zaszczepić 2,8 mln osób, co – ocenił – jest poniżej wydolności systemu.

Niedzielski przekazał również, że jest duża szansa, że 29 stycznia Europejska Agencja Leków dopuści do obrotu szczepionki firmy AstraZeneca, co, według harmonogramu dostaw w I kwartale, pozwoli sprowadzić do Polski 6 mln preparatu tej firmy, a na początku II kwartału kolejne 10 mln.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że łącznie Polska ma zakontraktowanych ponad 60 mln dawek szczepionki, z czego jedna – firmy Johnson & Johnson – jest jednodawkowa. Zastrzegł jednak, że firma nie złożyła jeszcze wniosku o rejestrację specyfiku do Europejskiej Agencji Leków.

Exit mobile version