Tylko 11 proc. OPP publikuje w internecie swoje sprawozdania finansowe

Tylko 11 proc. OPP publikuje w internecie swoje sprawozdania finansowe Radio Zachód - Lubuskie

ministerstwo finansów

Organizacje pożytku publicznego w ramach tzw. jednego procenta PIT otrzymały od podatników 973 mln zł; rzadko publikują one w internecie swoje sprawozdania finansowe, robi tak tylko 11 proc. z nich – wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton.

Według raportu „1 procent pod lupą”, przygotowanego przez firmę Grant Thornton, organizacje pożytku publicznego (OPP) relatywnie rzadko publikują swoje sprawozdania finansowe na stronach internetowych.

„W ostatnim roku zrobiło to tylko 11 proc. To nawet gorzej, niż w poprzedniej edycji naszego badania – z 2016 r.”

– wskazano. Dodano, że 6 proc. OPP nie opublikowała swoich sprawozdań nawet w rządowej bazie (Narodowego Instytutu Wolności), do czego są zobligowane.

„Świadczy to nie najlepiej o transparentności niektórych OPP, ale też o jakości nadzoru nad systemem 1 proc. z PIT”

– oceniono.

Organizacje pożytku publicznego w ramach tzw. jednego procenta PIT otrzymały od podatników 973 mln zł – wynika z audytu za 2021 r. sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego uprawnionych do pozyskiwania darowizn w ramach 1 proc. PIT.

Jak zwrócono uwagę, „wiele do życzenia” pozostawia jakość sprawozdań. Sprawozdanie przeciętnej OPP w badaniu uzyskało 4,8 pkt na 10 możliwych – nieznacznie mniej niż w 2016 r. i nieco więcej niż w 2015 r. Oznacza to, że w tego typu dokumentach przedstawiana jest ok. połowa informacji i danych, które – zgodnie z wymogami prawnymi w tym zakresie – powinny się w nich znaleźć – wyjaśniono.

„Jedynie 2 proc. przebadanych sprawozdań uzyskało pełne 10 pkt, a więc zawierała wyczerpujące informacje, a kolejne 11 proc. otrzymało 8 lub 9 pkt, a więc jakość ich sprawozdań była wysoka”

– wskazano. Z kolei 30 proc. sprawozdań otrzymało 3 pkt lub mniej, co oznacza, że ich jakość była „bardzo niska i trudno w ich przypadku mówić o faktycznej wartości sprawozdawczej”.

Podkreślono, że największe, najbardziej rozpoznawalne OPP w ostatnich latach poprawiły sprawozdawczość. Eksperci wskazali na sześć największych OPP, zwłaszcza Caritas, Polski Czerwony Krzyż i Fundację Polsat. Przypomniano, że w poprzednim raporcie z 2016 r. niską jakość sprawozdań finansowych miały nie tylko małe czy średnie OPP, ale i te największe.

„Obecnie sytuacja wygląda już znacznie lepiej. Caritas i Fundacja Polsat mają wzorowe sprawozdania (zdobyły komplet 10 pkt), a raporty Polskiej Akcji Humanitarnej, Polskiego Czerwonego Krzyża, Fundacji TVN +Nie jesteś sam+ i WOŚP zawierają jedynie drobne niedoskonałości”

– podsumowano.

Exit mobile version