Prezydent Karol Nawrocki zawetował ustawę o statusie osoby najbliższej, a także przepisy wprowadzające te ustawę. Podpisał natomiast dziewięć innych ustaw, dotyczących m.in. zarobków lekarzy, patostreamingu i opieki społecznej.
Prezydent powiedział, że nic co jest quasi-małżeństwem, nie może liczyć na jego wsparcie, a tymczasem zaproponowany projekt tworzy w istocie nową sformalizowaną instytucję prawa rodzinnego, wyposażoną w szeroki katalog uprawnień zbliżonych do uprawnień małżeńskich:
Ustawa o statusie osoby najbliższej przewidywała, że dwie pełnoletnie osoby będą mogły zawrzeć przed notariuszem umowę, rejestrowaną potem w urzędzie stanu cywilnego, regulującą między innymi takie kwestie między nimi jak wspólnota majątkowa, obowiązek alimentacyjny czy korzystanie z mieszkania.
Karol Nawrocki podpisał natomiast ustawę, umożliwiającą gromadzenie dokładniejszych danych o zarobkach lekarzy w powiązaniu z numerem PESEL. Stwierdził jednak, że są do niej zastrzeżenia. Podkreślał, że jego zdaniem ustawa została przygotowywana w pośpiechu, przez co nie przeprowadzono wystarczających konsultacji:
Podpis otrzymała również nowelizacja Kodeksu karnego, wprowadzająca przepis penalizujący tzw. patostreaming.
Prezydent podpisał także nowelizację ustawy o pomocy społecznej, kierując ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.
Karol Nawrocki złożył również podpis przy ustawie, która pozwoli na usprawnienie postępowań w sprawach frankowych. Prezydent podpisał także ustawy: o zmianie poboru opłat w systemie e-Toll, bonie senioralnym, cyfryzacji obsługi Pracowniczych Planów Kapitałowych, ubezpieczeniach rolnych i ewaluacji jakości działania jednostek naukowych.
