Polska Grupa Zbrojeniowa rozpoczęła współpracę z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Adam Leszkiewicz. Fot. PAP/ PAP/Marian Zubrzycki

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Adam Leszkiewicz. Fot. PAP/ PAP/Marian Zubrzycki

Polska Grupa Zbrojeniowa ma już prawie 500 kooperantów z Łódzkiego, ale chce więcej. Podpisane zostało porozumienie o współpracy z ŁSSE. Wspólnie mają wspierać firmy związane z sektorem obronnym. W forum przemysłu zbrojeniowego w Łodzi wzięło udział 200 firm zainteresowanych produkcja dla wojska.

Regionalne Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego w Łodzi to szóste w cyklu spotkanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej z przedsiębiorcami. Tym razem w Łodzi PGZ szuka kooperantów dla sektora obronnego.

Chcemy zaangażować jak największą liczbę polskich przedsiębiorców do już realizowanych inwestycji i powstających projektów. Potrzebujemy szerokiej i sprawnie funkcjonującej sieci kooperantów w całej Polsce

– powiedział podczas konferencji prasowej w Łodzi prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Adam Leszkiewicz.

Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem

Czytaj także:

Dodał, że PGZ współpracuje obecnie z blisko 12 tys. podmiotów z całej Polski, które dostarczają komponenty oraz rozwiązania dla PGZ. W tej grupie jest niemal 500 firm z województwa łódzkiego.

Współpraca PGZ i ŁSSE

Drogą do rozwoju sektora obronnego ma być m.in. porozumienie z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Celem współpracy PGZ i ŁSSE ma być ułatwienie firmom produkcyjnym, technologicznym z sektora małych i średnich przedsiębiorstw nawiązania współpracy z przemysłem obronnym.

Porozumienie z PGZ to zaproszenie dla przedsiębiorców z centralnej Polski do współtworzenia krajowych zdolności obronnych. Od 29 lat łączymy gospodarkę, startupy, naukę i przemysł – teraz zrobimy to w obszarze, w którym stawką jest bezpieczeństwo Polski

– powiedział Tomasz Sadzyński, prezes ŁSSE.

Zależy nam na tym, żeby poprzez PGZ polski przemysł obronny znajdował swoje drogi do polskiego wojska. W Łodzi chcemy zaprosić do współpracy kooperantów

– powiedział prezes PGZ.

Dodał, ze Grupa otwiera się na innowacje i współpracę z uczelniami technicznymi, sieciami badawczymi i startupami, a specjalne strefy ekonomiczne są miejscami, które oferują konkretne instrumenty i wsparcie dla inwestorów, ale też są miejscami kontaktu z przedsiębiorcami.

Nie obiecujemy „deali”. Dzisiaj w Łodzi żadna umowa nie zostanie podpisana. Ale jeśli w rozmowach z przedsiębiorcami znajdziemy coś, co może nas połączyć, to ta relacja będzie dla obu stron procentować w przyszłości

– powiedział szef PGZ otwierając forum.

Forum przemysłu zbrojeniowego w Łodzi

W łódzkim forum wzięli udział przedstawiciele spółek z Grupy PGZ: Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 i Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu, ale prezes ŁSSE Tomasz Sadzyński przypomniał, że przemysł obronny w Regionie Łódzkim to nie tylko WZL, ale także Wielton, czy AMZ Kutno.

Od lipca 2025 roku strefy mogą wydawać decyzję o wsparciu firmom z sektora zbrojeniowego i od kilku miesięcy następuje intensyfikacja relacji z firmami zbrojeniowymi. Mamy kilka takich firm w portfolio ŁSSE

– powiedział Tomasz Sadzyński.

Prezes PGZ pytany o zainteresowanie spółki konkretnymi produktami powiedział, że wyznacznikiem dla PGZ są oczekiwania sił zbrojnych i to od wojska wychodzi pierwszy impuls dla przemysłu.

Zmienia się pole bitwy, co testuje w tej chwili Ukraina. Cztery lata temu dominowały pojazdy pancerne, w tej chwili mamy drony od bojowych po rozpoznawcze. Mamy ochronę antydronową, rakiety i rozwiązania związane z zarządzaniem, z obszaru IT. To są te obszary, które dzisiaj dominują w zainteresowaniu wojska

– powiedział prezes Leszkiewicz.

Dodał, że PGZ szuka rozwiązań, które sprawią, że polskie wojsko będzie miało przewagę nad rozwiązaniami innych armii.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje swoim zasięgiem województwo łódzkie, wschodnią część województwa wielkopolskiego i zachodnią część województwa mazowieckiego.

Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych Europy Środkowej. Skupia niemal 70 spółek – zakładów przemysłowych, obiektów serwisowych i ośrodków badawczych kluczowych dla polskiego przemysłu obronnego.

Exit mobile version