Rzecznik rządu Adam Szłapka poinformował we wtorek (12 maja) o przyjęciu przez Radę Ministrów projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. – Celem jest zwiększenie ochrony pacjentów przed działalnością osób podszywających się pod specjalistów medycznych – zaznaczył Szłapka.
Nowelizacja o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wzmacnia kompetencje Rzecznika Praw Pacjenta, który będzie mógł szybciej reagować na nielegalne praktyki.
Ustawa ta ma zwiększyć ochronę pacjentów przed niebezpiecznymi praktykami pseudomedycznymi. Chodzi o sytuacje, gdy osoby bez wykształcenia medycznego oferują terapie, które nie mają potwierdzenia naukowego
– powiedział we wtorek (12 maja) rzecznik rządu.
W projekcie resort zdrowia zaproponował m.in. analogiczne do tej, jaką posiada Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, kompetencję Rzecznika Praw Pacjenta w zakresie wydawania tzw. ostrzeżeń publicznych, jeżeli strona postępowania dopuszcza się praktyki, która może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjentów.
RPP będzie mógł wydawać tzw. decyzje tymczasowe, które zobowiązują strony postępowania w sprawie stosowania praktyki naruszającej zbiorowe prawa pacjentów do zaprzestania określonych działań lub zaniechań w celu zapobieżenia wystąpienia zagrożenia życia lub zdrowia pacjentów do czasu zakończenia postępowania.
Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem
Czytaj także:
NFZ: Sprawdź, czy wszystkie usługi medyczne są twoje
Wzrasta liczba nieprawidłowości związanych z rozliczaniem usług świadczonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dane te można sprawdzić, logując się do indywidualnego Internetowego Konta Pacjenta. W 2024 roku pacjenci zgłosili do...
Czytaj więcejDetailsMZ przewiduje wysokie kary – do 1 mln zł za naruszanie zbiorowych praw pacjentów oraz do 100 tys. zł za brak współpracy z Rzecznikiem. Jak podał resort zdrowia, kary będą mogły być nakładane także wtedy, gdy działalność zostanie zakończona tuż przed wydaniem decyzji.
Współczesna medycyna musi opierać się na faktach, aktualnej wiedzy naukowej i doświadczeniu specjalistów, a nie na manipulacji czy oszustwie. Przyjęte dziś przez rząd przepisy to potężne narzędzie do walki z pseudomedycyną i dezinformacją, które zagrażają życiu Polek i Polaków. Dzięki tym zmianom przywrócimy w ochronie zdrowia jasne zasady i uczciwość
– podkreśliła cytowana na X minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda.
Dalsza część tekstu pod wpisem
??Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Nowe przepisy mają zapewnić skuteczniejszą ochronę pacjentów przed pseudomedycyną, dezinformacją i działalnością osób podszywających się pod specjalistów medycznych. ??
?? Współczesna… pic.twitter.com/sYsLP6B4Ja
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 12, 2026
Nowelizacja ustawy nie dotyczy takich dziedzin jak zielarstwo, kosmetologia, podologia, joga czy masaż.
Tzw. lex szarlatan ma zapobiec sytuacjom, w których niesprawdzonym metodom przypisuje się bezpodstawnie działanie lecznicze lub gdy ich promowanie nakłania chorych do rezygnacji z diagnostyki i konwencjonalnych terapii z diagnostyki i konwencjonalnych terapii.


















