Ulgi podatkowe to jedno z najskuteczniejszych narzędzi, które pozwalają legalnie obniżyć wysokość kwoty do oddania fiskusowi. Dzięki upustom można zmniejszyć obciążenia finansowe, jednocześnie wspierając organizacje społeczne. Na czym zatem można zaoszczędzić i na co zwrócić uwagę, aby uniknąć błędów przy wypełnianiu formularza PIT?
Ulga prorodzinna
Jedna z najpopularniejszych ulg podatkowych umożliwia rodzicom i opiekunom prawnym obniżenie zobowiązań podatkowych w rocznym zeznaniu PIT. Jej wysokość zależy od liczby dzieci oraz spełnienia określonych warunków. Z tego przywileju mogą skorzystać:
- rodzice sprawujący władzę rodzicielską nad dzieckiem;
- opiekunowie prawni, jeśli dziecko z nimi zamieszkuje;
- rodziny zastępcze na podstawie orzeczenia sądu lub umowy ze starostą.
Ulga dotyczy osób, które nie ukończyły jeszcze 18 lat oraz pełnoletnich. W przypadku drugiej grupy rodzice lub opiekunowie zapłacą mniej, jeśli ich dzieci kontynuują naukę, a ich dochody wynoszą nie więcej niż 21371,52 złote rocznie. Ulga przysługuje również opiekunom osób niepełnosprawnych otrzymujących zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, bez względu na wiek.
Wysokość ulgi prorodzinnej
Wiek bądź niepełnosprawność nie wpływają na wysokość upustu. Kwota ulgi prorodzinnej zależy od liczby osób wychowywanych przez rodziców albo opiekunów prawnych. Jeśli mają:
- jedno dziecko – przysługuje im 92,67 złotych miesięcznie (1112,04 złotych rocznie);
- dwoje dzieci – dostaną po 92,67 złotych miesięcznie na każde z nich (łącznie 2224,08 złotych rocznie);
- troje dzieci – otrzymają po 166,67 złotych miesięcznie na każde z nich (czyli sumarycznie 2000,04 złote rocznie);
- czworo i więcej dzieci – fiskus przyzna im po 225,00 złotych miesięcznie na każde z nich (a zatem 2700,00 zł rocznie).
Ulga prorodzinna – limity dochodów
Przy wychowywaniu jednego dziecka obowiązują limity dochodów. Obowiązują one w przypadku wychowywania co najmniej dwojga dzieci oraz gdy dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Kwota zależy ponadto od stanu cywilnego małżonków. Z tego powodu:
- rodzice pozostający w związku małżeńskim przez cały rok – dostają łącznie do 112 000 zł;
- samotni rodzice – również otrzymują do 112 000 zł;
- rodzice niepozostający w związku małżeńskim – oszczędzają po 56 000 zł.
Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej?
Podatnik powinien przygotować dokumenty potwierdzające prawo do ulgi, takie jak:
- akt urodzenia dziecka;
- w przypadku dla dzieci pełnoletnich – zaświadczenie o kontynuacji nauki;
- jeśli dotyczy – orzeczenie o niepełnosprawności.
Ulga jest odliczana od podatku w rocznym zeznaniu PIT (formularze PIT-36 lub PIT-37). Rodzice mogą podzielić ulgę między sobą w dowolnej proporcji. W przypadku niskiego podatku istnieje możliwość zwrotu niewykorzystanej ulgi, jednak nie może on przekroczyć sumy opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Ulga abolicyjna
Ulga abolicyjna to preferencja podatkowa, która ma na celu zapobieganie podwójnemu opodatkowaniu dochodów osiąganych za granicą. W tym przypadku stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia w rozliczeniu podatkowym.
Komu przysługuje ulga abolicyjna?
Z ulgi abolicyjnej może skorzystać wiele różnych grup podatników. Odliczenie przysługuje pracownikom, którzy:
- uzyskali dochody za granicą, np. z pracy na etacie, działalności gospodarczej czy umów cywilnoprawnych;
- mieszkają na stałe w Polsce, czyli mają polską rezydencję podatkową i obowiązek rozliczania dochodów w Polsce;
- rozliczają się na podstawie umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania, które stosują metodę proporcjonalnego odliczenia.
Ulga abolicyjna – ograniczenia
Od 2021 roku wprowadzono limit ulgi abolicyjnej. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 1360 złotych. Limit ten nie dotyczy dochodów uzyskiwanych w krajach stosujących metodę wyłączenia z progresją, takich jak Wielka Brytania, Irlandia i Niemcy.
Jak rozliczyć ulgę abolicyjną?
Ulga jest odliczana w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36 lub PIT-36L). W celu skorzystania z niej należy:
- wykazać zagraniczne dochody w PIT;
- odliczyć podatek zapłacony za granicą;
- wyliczyć ulgę abolicyjną w specjalnej części formularza.
Podatnik powinien przechowywać zaświadczenie o wysokości podatku zapłaconego za granicą. Oprócz tego do ewentualnego wglądu przez urząd skarbowy należy zachować umowy o pracę, rachunki lub inne dokumenty potwierdzające dochody i podatki.
Ulga termomodernizacyjna
Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną nieruchomości. Z odliczenia podatku mogą skorzystać osoby, które:
- są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w tym w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej;
- rozliczają się według skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Ulga nie dotyczy budynków będących w trakcie budowy. Odliczeniu podlegają wydatki poniesione na istniejące już budynki mieszkalne.
Jakie wydatki podlegają odliczeniu?
Odliczeniu podlegają wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Obniżkę stawki podatku umożliwiają m.in. inwestycje w:
- materiały do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów;
- kondensacyjne kotły gazowe wraz z osprzętem;
- pompy ciepła;
- kolektory słoneczne;
- panele fotowoltaiczne;
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej;
- systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Ulga termoizolacyjna – limit i warunki odliczeń
Maksymalna kwota odliczenia dla jednego podatnika wynosi 53000 złotych, niezależnie od liczby realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. W przypadku małżonków każdy z nich ma odrębny limit, co łącznie daje możliwość odliczenia do 106000 złotych.
Aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, należy zakończyć przedsięwzięcie termomodernizacyjne w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Do tego trzeba przedstawić faktury VAT dokumentujące poniesione wydatki. Paragony ze sklepów nie są uwzględniane.