W Gorzowie upamiętniliśmy Zbigniewa Bodnara, wieloletniego dziennikarza Radia Zachód, w latach 80. XX wieku gorzowskiego opozycjonistę. Odszedł od nas niespodziewanie w październiku 2023 roku. Dziś obchodziłby 70. urodziny. Z inicjatywy Fundacji RMN przy wejściu do gorzowskiej siedziby Radia Zachód odsłonięto tablicę pamiątkową.
Posłuchaj, jak przebiegła uroczystość:
O inicjatywie ufundowania tablicy mówi mecenas Jerzy Synowiec.
Wzruszenia podczas odsłonięcia tablicy nie kryła Teresa Bodnar.
Wiele lat w pracy ze Zbigniewem Bodnarem spędził Roman Błaszczak.
Przyjęcie pomysłu upamiętnienia tablicą dziennikarza przez redakcję Radia Zachód było oczywistością – mówi zastępca redaktora naczelnego Radia Zachód Kamil Hypki.
Po części oficjalnej pod tablicą zebrani znajomi i przyjaciele złożyli kwiaty. Wcześniej w kościele św. Maksymiliana Kolbego odprawiona została msza w intencji Zbyszka Bodnara.
Zbigniew Bodnar urodził się w Krośnie Odrzańskim. Był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował m.in. w zakładach Stilon w Gorzowie, gdzie zaangażował się w działalność opozycyjną. Był uczestnikiem strajku ogłoszonego po wprowadzeniu stanu wojennego. Później zaangażował się wydawanie i kolportaż podziemnego pisma oraz audycji radia Solidarności.
Na początku lat 90-tych został dziennikarzem Radia Zachód. Był m.in. kierownikiem gorzowskiej redakcji radia. Gromadził m.in. archiwalne wspomnienia działaczy dawnej opozycji gorzowskiej. Wiele z nich stało się podstawą radiowych reportaży o tematyce historycznej. Przygotowywał też audycje o tematyce społecznej.
Był współautorem (razem z prof. Dariuszem Aleksandrem Rymarem) książki „Radio Solidarność w Gorzowie Wielkopolskim 1982-1989”.
Od kilku lat zasiadał w Wojewódzkiej Radzie Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych przy wojewodzie lubuskim.
Rozmowa z 2016 roku, w której Zbigniew Bodnar opowiadał o swoich archiwaliach i wspominał działalność opozycyjną.
Reportaż Zbigniewa Bodnara, w którym prezentował sylwetki dawnych działaczy opozycyjnych, odznaczonych kilka lat temu Krzyżami Wolności i Solidarności.
Reportaż Zbigniewa Bodnara ze wspomnieniami dawnych działaczy Regionalnej Komisji Wykonawczej w Gorzowie.
Dokument „Trzynastego grudnia, roku pamiętnego” Zbigniewa Bodnara i Kamila Hypkiego ze wspomnieniami osób internowanych po wprowadzeniu stanu wojennego.
Polecamy
Ostatnie pożegnanie Zbigniewa Bodnara
Rodzina, przyjaciele, współpracownicy, członkowie Ruchu Młodzieży Niezależnej, Solidarności władze Gorzowa i lubuskiego urzędu wojewódzkiego pożegnali dziś Zbigniewa Bodnara, wieloletniego dziennikarza...
Czytaj więcejDetails