Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier rozwiązał w piątek (27 grudnia) Bundestag i rozpisał przedterminowe wybory parlamentarne na 23 lutego 2025 r. Przychylił się w ten sposób do wniosku kanclerza Olafa Scholza, którego rząd mniejszościowy nie otrzymał 16 grudnia wotum zaufania.
W trudnych czasach jak teraz, stabilność wymaga rządu zdolnego do działania i wiarygodnej większości w parlamencie – oświadczył Steinmeier w Berlinie, wyjaśniając swoją decyzję.
– Zgodnie z głosowaniem nad wotum zaufania, obecny rząd nie ma już większości. Podczas rozmów nie udało mi się jednak dostrzec żadnej większości dla rządu w innym składzie. Dlatego jestem przekonany, że nowe wybory są teraz najlepszą drogą dla dobra naszego kraju
– powiedział Steinmeier, cytowany przez agencję dpa.
Prezydent Niemiec zapewnił również, że do czasu ukonstytuowania się nowego Bundestagu po lutowych wyborach, parlament będzie kontynuował swoją pracę.
– Nasza demokracja działa, nawet w czasach przejściowych
– zaznaczył.
Według Steinmeiera przed nowym rząd Niemiec stoją ważne zadania.
– Nadchodzące tygodnie muszą być poświęcone na znalezienie najlepszych rozwiązań dla wyzwań naszych czasów
– ocenił prezydent, wspominając m. in. o niepewnej sytuacji gospodarczej, wojnach na Bliskim Wschodzie i w Ukrainie, pilnych kwestiach zarządzania imigracją i integracją oraz przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.
Datę przedterminowych wyborów do Bundestagu, 23 lutego, uzgodnili wcześniej liderzy grup parlamentarnych SPD i chadecji.
16 grudnia Bundestag głosował nad wotum zaufania dla rządu kanclerza Olafa Scholza, po tym jak na początku listopada koalicja SPD, Zielonych i FDP rozpadła się po około trzech latach rządów. Zgodnie z przewidywaniami Scholz nie uzyskał w parlamencie potrzebnej większości. Potem zwrócił się do Steinmeiera z wnioskiem o rozwiązanie Bundestagu, aby utorować drogę do nowych wyborów.
Zgodnie z Ustawą Zasadniczą, prezydent Niemiec może rozwiązać Bundestag w ciągu 21 dni na wniosek kanclerza federalnego, jeśli szef niemieckiego rządu nie uzyska wotum zaufania. Po rozwiązaniu parlamentu nowe wybory muszą odbyć się w ciągu 60 dni.
Czytaj także:
Bundestag nie udzielił wotum zaufania kanclerzowi Olafowi Scholzowi [AKTUALIZACJA]
Bundestag w poniedziałek (16 grudnia) odmówił udzielenia wotum zaufania kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi. Decyzja parlamentu, zgodna z intencją szefa rządu, otwiera drogę do przedterminowych wyborów w lutym 2025 r....
Czytaj więcejDetails










![Bundestag nie udzielił wotum zaufania kanclerzowi Olafowi Scholzowi [AKTUALIZACJA] 10 Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE](https://zachod.pl/wp-content/uploads/2024/12/7d19e6b5b49685c86cac9c44c5afa26a_xl-350x250.jpg)




![Sejm nie odrzucił weta prezydenta wobec ustawy o kryptoaktywach [AKTUALIZACJA] 15 Premier Donald Tusk, fot. PAP/Piotr Nowak](https://zachod.pl/wp-content/uploads/2025/12/d0ffd59cf45386796a8277c16ce3ec61_xl-350x250.jpg)



