Dzień Równości na Uniwersytecie Zielonogórskim

Dzień Równości na Uniwersytecie Zielonogórskim Radio Zachód - Lubuskie

Dziś na Uniwersytecie Zielonogórskim obchodzony jest Dzień Równości. Z tej okazji przedstawiciele Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia zorganizowali specjalne spotkanie dla studentów i pracowników uczelni.

Głównym tematem rozmów i debaty podczas wydarzenia były feminatywy w języku polskim.

– Z całym zespołem językoznawców stworzyliśmy specjalny leksykon, ponieważ chcemy, aby żeńskie formy i nazwy pojawiły się na stałe w przestrzeni akademickiej – mówi profesor Magdalena Steciąg, pełnomocniczka ds równości a Uniwersytecie Zielonogórskim:

Jak podkreśla profesor Piotr Kładoczny, jeden z autorów leksykonu, kobiety zasługują na to, aby móc tytułować się jak chcą:

Leksykon skierowany jest przede wszystkim do pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego, ale także do studentów.

– Chcemy pokazać wszystkim, jak poprawnie używać tych feminatywów – mówi doktor Kaja Rostkowska, współautorka dzieła:

Podczas spotkania rozstrzygnięto także konkurs na najlepszą pracę dyplomową o tematyce równościowej.

– Prace były bardzo różnorodne i ciekawe, cieszymy się, że nasi studenci i studentki podejmują tak ważne tematy – mówi profesor Beata Trzop, członkini jury konkursowego:

Od nowego roku akademickiego na zielonogórskiej uczelni obowiązuje specjalna nakładka, która umożliwia osobom transpłciowym posługiwanie się imionami zgodnymi z ich tożsamością płciową.

– Jesteśmy świadomi różnorodności naszych studentów, więc otwieramy się na wszystkie propozycje z ich strony, tak aby spełniać ich oczekiwania i potrzeby – podkreśla profesor Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego:

Uniwersytet Zielonogórski jest jedną z nielicznych uczelni w Polsce, która wprowadziła rozwiązanie pozwalające uwzględniać personalia preferowane przez studiujące tam osoby transpłciowe. Na takie rozwiązanie zdecydowały się również władze uczelni wyższych w Krakowie i Warszawie.

Exit mobile version