Narodowe Święto Niepodległości – obchody 11 listopada w stolicy i w Lubuskiem

Fot. Freepik

Fot. Freepik

W poniedziałek, 11 listopada w całym kraju odbędą się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Główne uroczystości z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Prezydent wręczy też odznaczenia państwowe. Ulicami stolicy przejdzie Marsz Niepodległości.

Uroczystości z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się w poniedziałek rano. Przedstawiciele władz państwowych z prezydentem na czele, a także przedstawiciele partii politycznych złożą wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości w Warszawie: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. W Belwederze Andrzej Duda tradycyjnie wręczy odznaczenia państwowe. 

W południe najwyższe władze państwowe wezmą udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego. 

W uroczystościach weźmie udział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który o godz. 10.30 złoży kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. 

11 listopada odwiedzić można Sejm i Senat. Dzień Otwarty w obu Izbach zaczyna się o 10. Zwiedzający wejdą m.in. na salę posiedzeń Sejmu i Senatu, do sal komisji. Przewodnicy opowiedzą m.in. o prawach i obowiązkach parlamentarzystów. 

Ulicami Warszawy przejdzie też Marsz Niepodległości. Marsz odbędzie się jako zgromadzenie legalne w godzinach 14-21 i przejdzie po dotychczasowej trasie z ronda Romana Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego. 

Obchody odbędą się także w Muzeum Łazienki Królewskie, a w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się koncert patriotyczny pt. „Z Polskich Gór ku Wolności”. Również w Cytadeli Warszawskiej odbędzie się koncert „Wspólna Niepodległa”, a w Muzeum Powstania Warszawskiego – XVI Koncert Niepodległości pt. „Żywią y bronią”. 

W Wielkopolsce obchody 11 listopada rozpoczną się symbolicznie o godz. 11 w Poznaniu, w parku im. św. Jana Pawła II. Po oficjalnej uroczystości, czyli apelu pamięci, odśpiewaniu hymnu i salwach armatnich zaplanowano w tym miejscu piknik rodzinny, przygotowany m.in. przez jednostki straży pożarnej, policji i wojska. Planowane są też pokazy grup rekonstrukcyjnych. 

Z kolei o godz. 11.11 na ul. Grunwaldzkiej wystartują uczestnicy Biegu Niepodległości RunPoland 2024. Biegacze pokonają dystans 10 km. Organizatorzy tego wydarzenia podkreślają, że ubrani w białe i czerwone elementy odzieży uczestnicy tworzą olbrzymią „żywą flagę”. Wieczorem w poznańskim Teatrze Wielkim rozpocznie się, organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. W repertuarze znalazły się utwory Karola Szymanowskiego oraz Mieczysława Wajnberga. 

W Rzeszowie główne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się na placu Wolności przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Przewidziano m.in. złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Rzeszów, odegranie hymnu oraz przemówienia, w tym wojewody podkarpackiego oraz prezydenta Rzeszowa. W ramach obchodów towarzyszących 106. rocznicy odzyskania niepodległości, w sobotę w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym odbędzie się III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna – Rzeszów 2024”. 

W Lublinie obchody rozpoczną się od uroczystej sesji rady miejskiej w Trybunale Koronnym. Po mszy św. w intencji ojczyzny uczestnicy przemaszerują na Plac Litewski, gdzie m.in. odśpiewają hymn, złożą kwiaty pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Józefa Piłsudskiego. IPN zaplanował wystawę poświęconą ojcom niepodległości oraz miejską grę niepodległościową. Zaś przewodnicy miejscy oprowadzą chętnych „Lubelskim Szlakiem Niepodległości”. Tradycyjnie w przestrzeni miejskiej pojawią się wieczorem biało-czerwone iluminacje. 

Wśród innych imprez na Lubelszczyźnie są m.in. parada motocyklowa w Zamościu i odsłonięcie muralu rtm. Witolda Pileckiego w Białej Podlaskiej. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystaw i prelekcje historyczne o gen. Józefie Hallerze, podczas których będzie można zobaczyć m.in. umundurowanie i repliki uzbrojenia z okresu walk o niepodległość. 

W Krakowie obchody rozpoczną się od złożenia kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej oraz mszy w Katedrze Wawelskiej. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów otrzymają biało-czerwone flagi, a następnie pochód patriotyczny przejdzie z Wawelu, przez ulicę Grodzką, Rynek Główny i ulicę Floriańską na plac Jana Matejki. Tam zaplanowano uroczystość patriotyczną przed Grobem Nieznanego Żołnierza, którą zakończy defilada z udziałem pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych oraz formacji kawalerii konnej. Wieczorem na Rynku Głównym rozpocznie się 89. Krakowska Lekcja Śpiewania pod tytułem „Radosna Niepodległości”. 

We Wrocławiu odbędzie się organizowana przez magistrat oraz Centrum Historii Zajezdnia Radosna Parada Niepodległości. Co roku w barwnej paradzie, która przechodzi przez ścisłe centrum stolicy Dolnego Śląska, biorą udział uczniowie wrocławskich szkół. Ponadto na wrocławskim rynku odbędzie się koncert i widowisko multimedialne z jednej strony ma być upamiętnieniem 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, z drugiej zaś wyrazem solidarności z osobami dotkniętymi niedawnymi powodziami. 

W Katowicach obchody zaplanowano na pl. Bolesława Chrobrego, gdzie po apelu pamięci i salwie honorowej przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożone zostaną wieńce. Następnie w archikatedrze Chrystusa Króla rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny. 

W Chorzowie zostaną otwarte bramy Stadionu Śląskiego. W samo południe odśpiewany zostanie hymn narodowy. Po nim wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz orkiestry dęte. W czasie imprezy będzie można zobaczyć m.in. przelot samolotów oraz wystawę militariów. Dla najmłodszych zostanie przygotowane wesołe miasteczko oraz inne atrakcje. Na scenie wystąpią: Varius Manx, Urszula oraz Modelki. 

W Gliwicach zaplanowano Bieg Młodego Patrioty w parku Fryderyka Chopina. Oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli samorządu i wojska zaplanowano a pl. Józefa Piłsudskiego. Po ich zakończeniu odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. 

W Częstochowie na tory wyjadą zabytkowe tramwaje. To modele 4N z doczepą i 102Na. Pojazdy będą oświetlone i przystrojone w biało-czerwone barwy. Zabytkowe tramwaje będą kursowały za darmo na liniach 2 i 3. 

W Łodzi oficjalne uroczystości rozpocznie msza w intencji ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej. Po niej przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza odbędą się obchody z udziałem władz regionu. Zaplanowano m.in. zmianę warty, apel pamięci, salwę honorową i defiladę kompanii honorowych. 

Mniej formalny charakter będzie mieć Piknik Niepodległościowy w Manufakturze. W tym roku na rynku będzie można oglądać z bliska m.in. odrestaurowany czołg M3 Stuart, transporter Rosomak w barwach husarii oraz co najmniej 20 innych pojazdów wojskowych tworzących prawdziwe miasteczko wojskowe. Będą obecni też żołnierze z amerykańskiej 1. Dywizji Kawalerii, którzy zaprezentują swój sprzęt bojowy. To także okazja do spotkania z polskimi żołnierzami, weteranami i przedstawicielami służb mundurowych. 

Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy – od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

Narodowe Święto Niepodległości w Lubuskiem

W naszym regionie również odbywają się liczne uroczystości, marsze, koncerty i msze. Wojewódzka część obchodów 11 listopada będzie miała miejsce w Nowym Miasteczku. Poza tym Lubuszanie świętować będą m.in. w Drezdenku, Gorzowie Wlpk., Kostrzynie nad Odrą, Krośnie Odrzańskim, Międzyrzeczu Nowej Soli, Słubicach, Strzelcach Krajeńskich, Sulęcinie, Świebodzinie, Zielonej Górze, Żaganiu i Żarach.

Czytaj także:

Czytaj także:

Czytaj także:

Czytaj także:

Czytaj także:

Czytaj także:

Czytaj także:

Czytaj także:

Czytaj także:

Czytaj także:

Czytaj także:

Czytaj także:

Czytaj także:

Czytaj także:

Czytaj także:

Czytaj także:

Czytaj także:

106. rocznica odzyskania niepodległości – „Festiwal Niepodległa”, koncert „Wspólna niepodległa”, wystawa

„Festiwal Niepodległa” na Krakowskim Przedmieściu, koncert „Wspólna niepodległa” oraz wystawa „1025. Narodziny Królestwa” – to część wydarzeń przygotowanych przez Muzeum Historii Polski na 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Niepodległość jest dla nas jedną z kluczowych wartości. Czymś, o czym czytamy w tak wielu lekturach szkolnych, słuchamy w tak wielu pieśniach, co oglądamy na tylu obrazach, że staje się nieodzowną częścią naszej wyobraźni. Takim wartościom nie grozi zapomnienie, ale grozi im osunięcie się w abstrakcję. Grozi im oderwanie od naszego codziennego życia i doświadczenia. Dlatego właśnie potrzebujemy wciąż nowych rytuałów i sposobów wspólnego świętowania, które pomogą nam odpowiedzieć na pytanie, czym ta niepodległość jest dzisiaj dla nas? Co zamierzamy z nią zrobić? Z kim ją dzielimy i wspólnie przeżywamy?

– powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski dr hab. Marcin Napiórkowski, cytowany w informacji prasowej MHP. 

Po raz siódmy na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w godz. 13-20 odbędzie się „Festiwal Niepodległa”. Cała ulica zmieni się w wielką festiwalową estradę. Przechodzić będą parady, przejeżdżać zabytkowe samochody, przechadzać się będą rekonstruktorzy, grać muzycy. Sceny na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Warszawskiego otwierają się dla młodszych i starszych. 

Na dziedzińcu MKiDN znajdzie się „Scena Tańców Polskich”.

– W specjalnym namiocie, który ozdobiony zostanie kopiami dzieł Józefa Chełmońskiego, w godz. 13-20 czeka na was wyjątkowe taneczne wydarzenie. Muzyczna opowieść o wielkich mistrzach wśród wiejskich muzykantów, ale też okazja do zabawy przy dźwiękach wciąż żywej Polskiej Muzyki Tradycyjnej. Na wszystkich uczestników czekać będą warsztaty taneczne, a wydarzenie poprowadzi multiinstrumentalista i kompozytor Janusz Prusinowski

– zachęcają organizatorzy. 

Na scenie będzie można usłyszeć melodie z różnych regionów kraju i poznać warsztat taneczny Suwalszczyzny, tańców Wielkopolskich, Rzeszowszczyzny, Polski centralnej i Radomszczyzny. 

Z kolei na „Scenie Dziecięcej”, zorganizowanej na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych, zaplanowano występy, spektakle, konkursy, warsztaty dla najmłodszych. Część atrakcji odbywać się będzie również w Pałacu Czapskich. 

Od godz. 15.30 na „Scenie Muzycznej” zorganizowanej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego wystąpią: Paktofonika, Natalia Przybysz i Oskar Cyms. 

Muzeum Historii Polski zaprasza także na „Przystanek Niepodległość”, koncert „Wspólna Niepodległa”, oraz nową wystawę czasową upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. 

„Przystanek Niepodległość” to coroczne wydarzenie organizowane już po raz 19. Głównymi atrakcjami w 2024 r. będą: gra terenowa „Zagubiony skarb” (dla dzieci, młodzieży i dorosłych), teatr dla dzieci, twórcze warsztaty historyczne, zwiedzanie nowej wystawy „1025. Narodziny Królestwa”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. 

11 listopada w Muzeum Historii Polski otwarta zostanie wystawa, upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. W ramach jednej przestrzeni ekspozycyjnej prezentowane będą zarówno wysokiej klasy zabytki sztuki, jak i eksponaty pozyskane dzięki badaniom archeologicznym. Niezwykle rzadko pokazywane bezcenne obiekty z skarbca katedralnego w Gnieźnie staną obok obiektów, których jak dotąd nie wystawiano jak romańska archiwolta z Gniezna czy tzw. Codex Pretiosus. 

W Narodowe Święto Niepodległości wystawę będzie można zwiedzić w godzinach 10-22. Ostatnie wejście o godz. 21. Spacery z przewodnikiem odbędą się o godz. 13, 15, 16, a oprowadzanie kuratorskie o godz. 14. Zwiedzanie odbywać się będzie w trybie dołącz do grupy, decyduje kolejność przybycia. Miejsce zbiórki: Hol główny. 

Tego samego dnia w godz. 11-16 w Parku edukacyjnym Muzeum Historii Polski, dzieci, młodzież, dorośli będą mogli wziąć udział w twórczej zabawie. Gra terenowa „Zagubiony skarb”, która zajmie około godzinę, to fabularna rozgrywka dla całych rodzin. 

– Pewnego dnia mieszkańcy warszawskiej kamienicy w ogromnej tajemnicy zaczęli przekazywać sobie informację: pana Stanisława, mieszkającego od zawsze na parterze, spotkała rzecz nie do końca zrozumiała. Zaginęła kolekcja zabytkowych monet zbierana przez niego latami. Nie wiadomo kiedy, nie wiadomo jak. Wezwany na miejsce detektyw zbadał ślady i ruszył tropem kolekcji. W poszukiwaniach towarzyszyć mu będą uczestnicy gry, którzy po wykonaniu zadań, poznają historię polskiego pieniądza od denara Chrobrego do złotówki Grabskiego

– napisali organizatorzy. 

Zapisy nie obowiązują. Start ostatniej grupy o godz. 15. 

Przedstawienie teatralne dla dzieci „Bohaterski miś” oparte jest na fragmentach książki o tym samym tytule Bronisławy Ostrowskiej. Głównym bohaterem spektaklu jest pluszowy miś, którego historia zaczyna się w 1910 r., w szwalni we Lwowie. Przez swoje misiowe życie jest świadkiem wielu przełomowych wydarzeń, które szczegółowo zrelacjonował. 

– Co spotkało misia? Gdzie trafił podczas zawieruchy I wojny światowej? Komu przyniósł szczęście? Tego wszystkiego dowiecie z przedstawienia „Bohaterski miś” przygotowanego specjalnie dla Muzeum Historii Polski przez Teatr Wolandejski. 11 listopada 2024, o godz. 11 spotkajmy się w Sali kinowo-teatralnej. Obowiązują wejściówki do pobrania

– poinformowano. 

Sale edukacyjne Muzeum Historii Polski 11 listopada wypełni twórcza atmosfera warsztatowa. Kreatywne zadania nawiązywać będą do Święta Niepodległości i wystawy „Narodziny Królestwa”. Dzieci, młodzież, dorośli mogą przybywać w godzinach 11-17, zapisy nie obowiązują. 

Animatorzy zapraszają na: robienie kokard narodowych, ozdabianie królewskiej korony, kaligrafowanie średniowiecznych inicjałów, spotkanie z sitodrukiem i zrobienie torby lub koszulki z motywem monet z okresu dwudziestolecia międzywojennego. 

„Wspólna niepodległa” to z kolei specjalny, folkowy koncert na Cytadeli Warszawskiej organizowany przez Miasto Stołeczne Warszawa, Stołeczna Estrada, Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska Polskiego i Kayax. 16 artystów będzie reprezentować 16 województw prezentując tradycyjne utwory w nowoczesnej aranżacji. Wszystkie zostały przygotowane przez Jana Smoczyńskiego, który wraz z zespołem oraz Kapelą Maliszów będzie towarzyszył artystom na scenie. Na scenie wystąpią: pomorskie – Sarsa, podlaskie – Marika, wielkopolskie – Grzegorz Hyży, dolnośląskie – Igor Herbut, łódzkie – Tatiana Okupnik, opolskie – Jarecki, śląskie – Kasia Moś, lubelskie – Skubas, małopolskie – Filip Grodowski, podkarpackie – Michał Szpak, warmińsko-mazurskie – Natalia Nykiel, lubuskie – Sara James, kujawsko-pomorskie – Mariusz Lubomski, zachodniopomorskie – Reni Jusis, mazowieckie – Lanberry, świętokrzyskie – Józefina. Start imprezy na Placu Gwardii o godz. 18. Wstęp wolny.

W tym roku również po raz siódmy odbędzie się akcja „Niepodległa do Hymnu”.

– 11 listopada, w samo południe, z rodziną, przyjaciółmi, lokalnymi wspólnotami i rodakami na całym świecie zaśpiewajmy razem Mazurka Dąbrowskiego. Niech wybrzmi od szczytów Tatr po plaże Bałtyku, od Copacabany po stację arktyczną. Zbierz bliskich, powiadom znajomych, zaproś sąsiadów i gdy 11 listopada wybije 12 stańcie razem Do Hymnu

– zachęcają organizatorzy.

Exit mobile version