Jakiej opieki wymaga uczeń chorujący na cukrzycę typu 1? Jaki wpływ ma ta choroba na życie dziecka i jego rodziców? Odpowiedzi na te pytania udzielili specjaliści z dziedziny medycyny i prawa podczas dzisiejszej konferencji szkoleniowej ,,Po drugiej stronie cukru”.
Szkolenie było skierowane do pracowników oświaty.
– Nauczyciele i wychowawcy często nie wiedzą co im wolno, a czego nie, dlatego chcemy im pomóc – mówi Olga Arcikiewicz-Mosiądz, prezes stowarzyszenia ,,Po drugiej stronie cukru”:
Jak podkreśla Jolanta Janikowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przemkowie, pracownicy placówek oświatowych nie są w żaden sposób edukowani i przygotowywani do pracy z dziećmi chorymi na cukrzycę:
W konferencji wzięli udział także nauczyciele, którzy nie mają styczności z dziećmi chorymi na cukrzycę.
– Nigdy nie wiadomo jakie dzieci trafią pod naszą opiekę, dlatego warto być świadomym i wiedzieć jak postępować – ocenia Karolina Tylus, nauczycielka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie:
Podczas szkolenia odbyły się także warsztaty praktyczne, na których uczestnicy spotkania uczyli się jak podać zastrzyk z glukagonu oraz w jaki sposób należy poprawnie obsługiwać pompy insulinowe, glukometry i sensory do pomiaru glikemii.