Obecna liczba migrantów w kraju jest graniczna. Polska popełni błędy innych państw?

Fot. PAP

Fot. PAP

10 lat temu mieliśmy 100 tys. migrantów w Polsce, dziś to 2,5 mln osób. Musimy się zastanowić, czy nie naruszamy spójności społecznej. Wydaje mi się, że ta liczba jest chwilowo graniczna – powiedział we wtorek (15 października) w TVN24 wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk, który pracował nad strategią migracyjną rządu Donalda Tuska.

Rządową strategią migracyjną na lata 2025-2030 „Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo” we wtorek zajmie się Rada Ministrów. Główne kierunki działań wskazane w strategii migracyjnej rządu dotyczą: dostępu do terytorium Polski; dostępu do ochrony krajowej i międzynarodowej; dostępu do rynku pracy; migracji edukacyjnych; integracji; obywatelstwa i repatriacji; kontaktu z diasporą. 

W ocenie wiceszefa MSWiA w 2030 r. polski rynek pracy będzie potrzebował podobnej liczby pracowników z zagranicy co dziś. Podkreślił, że jeżeli Polska zdecydowałaby się na „radyklany wzrost migracji zarobkowej”, to mogłaby przy tym popełnić te same błędy, co inne państwa, które otworzyły szeroko swoje rynki pracy. 

Pytany o zapowiedziany w sobotę przez premiera Donalda Tuska mechanizm czasowego terytorialnego prawa do azylu, którego możliwość zastosowania przewiduje strategia migracyjna Maciej Duszczyk wyjaśnił, że nie oznacza to wypowiedzenia konwencji czy przepisów międzynarodowych.

– Chodzi o to, żeby w negatywnym scenariuszu mieć jakiś instrument, który pozwoli nam mieć kontrolę nad granicą

– wyjaśnił wiceminister. 

Podkreślił, że możliwość zawieszania azylu ma dać państwu możliwość reagowania na różnego rodzaju scenariusze, które wobec polskiej granicy powstają w Rosji i Białorusi.

– Musimy bardzo odpowiedzialnie myśleć o polityce migracyjnej. (…) Musimy bardzo poważnie wziąć to pod uwagę, żeby taki bezpiecznik, takie rozwiązanie w polskim prawie mieć. Powiem więcej, w prawie europejskim powinniśmy mieć takie rozwiązanie, ponieważ to nie tylko i wyłącznie kwestia Polski

– powiedział. 

Wyjaśnił również, że na obecnym etapie propozycja dotycząca zawieszania prawa do azylu jest koncepcją, którą trzeba dopiero „legislacyjnie ułożyć”.

Exit mobile version