W 105 Kresowy Szpital Wojskowy w Żaganiu prowadzi dwudniowe szczepienia ochronne. Objęci są nimi ratownicy, funkcjonariusze i osoby zaangażowane w działania w czasie powodzi oraz podczas usuwania jej skutków.
Dobrowolne iniekcje mają przeciwdziałać zachorowaniom na tężec, dur brzuszny czy WZW typu A. – Kontakt zanieczyszczonej wody z nawet najdrobniejszą raną może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Dlatego rekomendujemy prewencyjne szczepienia – mówi doktor Artur Lipczyński kierownik oddziału zakaźnego:
– Jeśli skaleczyliśmy się o przedmiot, który był pod wodą podczas powodzi zdezynfekujmy ranę. W przypadku rozległego rozcięcia skóry należy natychmiast udać się do lekarza – podkreśla specjalista:
Prewencją objęci zostali funkcjonariusze z państwowej i ochotniczej straży pożarnej, inspektoratu nadzoru budowlanego czy pracownicy wodociągów. – W działaniach mieliśmy bezpośredni kontakt z brudną, pełną nieczystości wodą. Lepiej dmuchać na zimne i się zaszczepić – mówią uczestniczący w zwalczaniu powodzi:
Szczepienia realizowane są w porozumieniu z wojewodą lubuskim oraz sanepidem.