Członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Nielegalnej Imigracji wizytowali dziś polsko-niemieckie przejście graniczne w Świecku, gdzie rozmawiali z przedstawicielami straży granicznej, służby celnej i policji.
Celem spotkania, jakie odbyło się w Polsko-Niemieckim Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku, było m.in. ustalenie, ile osób służby niemieckie cofnęły do naszego kraju, po wprowadzeniu przez Niemcy tymczasowych kontroli na granicy z Polską.
Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu i jeden z inicjatorów powołania Parlamentarnego Zespołu ds. Nielegalnej Imigracji, podkreśla, że dane przekazane im w trakcie dzisiejszego spotkania są bardzo niepokojące:
Krzysztof Bosak zwraca uwagę, że szlak nielegalnej imigracji wiedzie w dużej mierze przez województwo lubuskie.
– Tak wynika z informacji przekazanych nam w trakcie dzisiejszego spotkania – dodaje wicemarszałek Sejmu:
Krzysztof Mulawa, poseł Konfederacji i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Nielegalnej Imigracji, zwraca uwagę, że służby niemieckie nie informują strony polskiej o powodach niewpuszczenia danej osoby do Niemiec i cofnięcia jej do Polski.
Jak mówi, dokumentacja przekazywana w takich przypadkach polskim pogranicznikom jest dosyć ograniczona:
Członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Nielegalnej Imigracji zapowiadają własną inicjatywę ustawodawczą, która umożliwi zmianę obecnych przepisów i usprawni walkę z nielegalną imigracją.
– Obecne procedury są bowiem niewystarczające – uważa poseł Krzysztof Mulawa:
Dodajmy, że w lipcu członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Nielegalnej Imigracji wizytowali wschodnią granicę Polski, gdzie także rozmawiali z przedstawicielami straży granicznej, służby celnej i policji.
W planach jest kolejne tego typu spotkanie, tym razem w województwie zachodniopomorskim.