Ile można zarobić w Lubuskiem i jak wygląda rynek pracy? Urząd statystyczny podaje szczegóły

Fot. Freepik

Fot. Freepik

Jak podał Urząd Statystyczny w Zielonej Górze, w sierpniu na lubuskim rynku pracy zanotowano spadek przeciętnego zatrudnienia oraz wzrost stopy bezrobocia i liczby zarejestrowanych osób bezrobotnych. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu br. wyniosło 7370 zł.

W sierpniu w woj. lubuskim zwiększyła się produkcja budowlano-montażowa oraz sprzedaż detaliczna. Jak wynika z danych urzędu statystycznego, zmniejszyła się produkcja sprzedana przemysłu, budownictwa oraz sprzedaż hurtowa. 

Na lubuskim rynku pracy zanotowano spadek przeciętnego zatrudnienia i wzrost stopy bezrobocia oraz liczby zarejestrowanych osób bezrobotnych. 

Na koniec sierpnia w woj. lubuskim zarejestrowanych było 133,3 tys. firm, to o blisko 3 proc. więcej niż w sierpniu ub. roku. W sierpniu br. do rejestru wpisano 745 nowych firm, a wykreślono z niego 337. 

– W sierpniu 2024 r. w sektorze przedsiębiorstw przeciętne zatrudnienie wyniosło 125,3 tys. osób i nieznacznie zmniejszyło się w odniesieniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku

– podał urząd statystyczny. 

Największy, o ok. 9 proc. spadek przeciętnego zatrudnienia w skali roku, odnotowały przedsiębiorstwa zajmujące się obsługą rynku nieruchomości. Więcej osób niż przed rokiem zatrudniali pracodawcy m.in. w sekcjach informacja i komunikacja, zakwaterowanie i gastronomia oraz budownictwo. 

– Na koniec sierpnia br. w lubuskich urzędach pracy zarejestrowanych było 15,4 tys. bezrobotnych. To o prawie 2 proc. więcej niż rok wcześniej

– podał urząd statystyczny.

Wzrost stopy bezrobocia odnotowano w 8 powiatach, a największy w powiecie strzelecko-drezdeneckim 9,4 proc. Największy spadek bezrobocia odnotowano w powiecie wschowskim. Tak jak w poprzednich miesiącach najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zaobserwowano w powiecie słubickim, 2 proc.

W sierpniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 1,9 tys. ofert zatrudnienia, to ponad 22 proc. mniej niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku. 

– Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu br. wyniosło 7370 zł i w porównaniu z sierpniem 2023 r. zwiększyło się o blisko 11 proc.

– podał urząd statystyczny.

Najbardziej zwiększyły się zarobki w firmach zajmujących się administrowaniem i działalnością wspierającą (o prawie 30 proc.). Znaczny wzrost wynagrodzeń zanotowano również w zakwaterowaniu i gastronomia, o 18 proc. O 17 proc. zarobki wzrosły na rynku nieruchomości oraz informacja i komunikacji, o 12 proc. 

W sierpniu 2024 r. najwyższe wynagrodzenia były w sekcji informacja i komunikacja. Najniższy poziom płac obejmował jednostki zajmujące się zakwaterowaniem i gastronomią, administrowaniem i działalnością wspierającą, działalnością profesjonalną, naukową oraz techniczną.

Exit mobile version