Tylko 227 posłów wzięło udział w głosowaniu nad uchwałą w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych. W związku z brakiem wymaganego kworum, Sejm uchwały nie podjął.
221 posłów poparło we wtorek projekt uchwały w sprawie zmiany w składach osobowych komisji sejmowych, pięciu było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.
Marszałek Szymon Hołownia stwierdził brak kworum, o którym przypominały mu też głosy z sali.
Było to ostatnie głosowanie we wtorkowym bloku głosowań, kończącego się posiedzenia Sejmu.
Projekt uchwały w sprawie zmiany w składach osobowych komisji sejmowych dotyczył m.in. odwołania posłanki Pauliny Matysiak z Komisji Infrastruktury.
– Jutro moje urodziny i muszę powiedzieć, że dostałam jeden z najpiękniejszych prezentów. Nie udała się próba usunięcia mnie z komisji infrastruktury z powodu chwilowego braku kworum. Dziękuję wszystkim, którzy na mnie nie głosowali
– napisała posłanka Matysiak na platformie X.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Jutro moje urodziny (osiemnaste ??) i muszę powiedzieć, że dostałam jeden z najpiękniejszych prezentów.
Nie udała się próba usunięcia mnie z komisji infrastruktury z powodu chwilowego braku kworum.
Dziękuję wszystkim, którzy na mnie nie głosowali 😉
— Paulina Matysiak ???????? (@PolaMatysiak) October 1, 2024
Wcześniej przed głosowaniem posłanka oceniła, że pomysł odwołania jej z komisji może być spowodowany tym, że rząd boi się jej trudnych pytań w zakresie transportu.
Poseł PiS Szymon Szynkowki vel Sęk napisał na platformie X:
– Symboliczny obrazek na koniec dzisiejszych obrad Sejmu – po nieudanej, politykierskiej próbie odwołania z komisji infrastruktury jednej z najlepszych w sprawach transportu merytorycznie posłanek Pauliny Matysiak i braku kworum znaczna część sali wstaje i skanduje „CPK, CPK”.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Symboliczny obrazek na koniec dzisiejszych obrad Sejmu – po nieudanej, politykierskiej próbie odwołania z komisji infrastruktury jednej z najlepszych w sprawach transportu merytorycznie posłanek @PolaMatysiak i braku kworum znaczna część sali wstaje i skanduje "CPK, CPK" ?… https://t.co/XgtliSNwy1
— S Szynkowski vel Sęk (@SzSz_velSek) October 1, 2024
Na platformie X sytuację skomentował dziennikarz Michał Wróblewski.
– Co ma wisieć, nie utonie – tak minister Dariusz Wieczorek z Lewicy mówi o próbie odwołania przez koalicję posłanki Pauliny Matysiak z komisji infrastruktury
– napisał Wróblewski, zamieszczając fragment rozmowy ministra nauki Dariusza Wieczorka (Nowa Lewica) w Radiu Zet.
??- Co ma wisieć, nie utonie – tak minister Dariusz Wieczorek z Lewicy mówi o próbie odwołania przez koalicję posłanki Pauliny Matysiak z komisji infrastruktury.
Jak dodaje: – Nie przygotowaliśmy się, nie spodziewaliśmy się akcji PiS-u i Konfederacji.
Źródło: Radio Zet. pic.twitter.com/BPliXvSLOe
— Michał Wróblewski (@wroblewski_m) October 2, 2024
Posłanka Matysiak z partii Razem i poseł PiS Marcin Horała w czerwcu powołali ruch społeczny „Tak dla rozwoju”, który ma skupić się na wsparciu rozwoju inwestycji w CPK, elektrowni jądrowych i polskiej armii. W reakcji na to wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty poinformował, że Matysiak została zawieszona w prawach członka klubu Lewicy na trzy miesiące.
W zeszłą środę posłanka Matysiak, napisała na portalu X, że została ponownie zawieszona na trzy miesiące w prawach członka klubu Lewicy.