W poniedziałek (30 września) bramę 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu przekroczyło prawie 160 elewów z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Ochotników czeka szkolenie w dywizjonie przeciwlotniczym i batalionie dowodzenia – poinformowała oficer prasowa 17WBZ kpt. Anna Dominiak.
To ósmy turnus dobrowolnej służby realizowany w strukturach tej lubuskiej brygady. Kandydaci na żołnierzy zawodowych odbędą szkolenie podstawowe w garnizonach w Międzyrzeczu i Wędrzynie, do 26 października.
W trakcie szkolenia ochotnicy otrzymają pełne wyżywienie, zakwaterowanie na koszar oraz komplet przedmiotów zapatrzenia mundurowego. Od wtorku zdobywać będą podstawową i niezbędną wiedzę wprowadzającą ich w tajniki i specyfikę służby wojskowej.
– Dynamika zajęć, poranny rozruch fizyczny, a tym samym realizacja wojskowego porządku dnia stanowić będzie duże wyzwanie dla niejednego z ochotników
– powiedziała kpt. Dominiak.
Pierwszy etap 27-dniowego szkolenia jest dla elewów pewną przepustką do wstąpienia w szeregi armii. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia, kandydaci na żołnierzy przystąpią do złożenia uroczystej przysięgi wojskowej, która odbędzie się 26 października. Następnym krokiem, dla chcących pozostać w wojsku, będzie szkolenie specjalistyczne w ich docelowych jednostkach.
17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana w Międzyrzeczu wchodzi w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, będąc jedną z największych i najlepiej wyposażonych jednostek wojskowych w Polsce. Brygada jest przeznaczona do wykonania zadań militarnych oraz reagowania kryzysowego w kraju oraz poza jego granicami.
Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła Ustawa o obronie ojczyzny. Podczas niej ochotnik otrzymuje wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych od 6 000 zł oraz może podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.
Ochotnik zyskuje również pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej. Osoby, które po cyklu szkoleniowym nie zdecydują się kontynuować służby, przechodzą do rezerwy. Mają pierwszeństwo przy zatrudnieniu np. w administracji publicznej w posiadanej specjalności.
Polecamy
Ważą się losy dowództwa lubuskiego WOT. Gorzów czy Krosno?
Gorzów czeka na decyzję gdzie będzie stacjonowało dowództwo lubuskiej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Decyzja o jej powstaniu zapadła, ale ważą...
Czytaj więcejDetails