Znamy wyniki ekspertyzy dendrologicznej dotyczącej zagospodarowania terenu pod budowę Centrum Leczenia Dzieci Dzieci i Młodzieży w Zielonej Górze.
Inwestycja ma powstać na ok. 2-hektarowym terenie między ul. Wyspiańskiego i ul. Wazów, w miejscu dawnego miasteczka ruchu drogowego.
Autorem ekspertyzy jest dr Piotr Reda, arborysta i architekt krajobrazu z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jej celem było m.in. oszacowanie, ile i jakie drzewa będą musiały być wycięte przed rozpoczęciem budowy oraz jak ochronić pozostałe:
W trakcie opracowywania ekspertyzy zbadano 483 drzewa i grupy drzew i krzaków. Większość spośród 28 zinwentaryzowanych gatunków to sosny i klony pospolite, w niektórych miejscach rośnie też cenny przyrodniczo dąb szypułkowy.
Poranny gość Radia Zachód podkreśla, że do wycinki wyznaczono jedynie 78 drzew – większość z nich to młode sosny i tzw. samosiewy.
Jak zaznacza, budowa planowanego szpitala nie będzie praktycznie kolidować z rosnącym tam starodrzewem:
Przypomnijmy, że budowę Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży planuje w Zielonej Górze lubuski Urząd Marszałkowski, a teren, na którym ma powstać jest własnością Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Przeciwko inwestycji protestują mieszkańcy oraz miłośnicy przyrody. Pod petycją ws. wstrzymania planowanej budowy i wycinki drzew podpisało się ponad 700 osób.