Jak sytuacja wygląda w Żaganiu i Szprotawie? (AKTUALIZOWANY)

Nysa Łużycka w okolicach Przewozu. Fot. https://x.com/Lubuska_Policja

Nysa Łużycka w okolicach Przewozu. Fot. https://x.com/Lubuska_Policja

 To była długa noc dla mieszkańców Żagania i Szprotawy. To miejscowości, które z niepokojem patrzą na stan wód. 

  W Szprotawie, w sztabie kryzysowym jest Elżbieta Samsel – Czerniawska. Jak wygląda sytuacja? (relacja z godziny 7:00) 

Sztab kryzysowy w Urzędzie Miasta w Szprotawie (relacja z godziny 8:00)

Rozmowa z burmistrzem miasta Mirosławem Gąsikiem (relacja z godziny 10.00).

 To była długa noc także dla mieszkańców Żagania. Zagrożenie może stanowić rzeka Bóbr. Wczoraj późnym wieczorem  w Żaganiu obradował  miejski sztab kryzysowy. Z włodarzami i służbami  spotkał się także wojewoda lubuski. 

– Sztab kryzysowy jest w stałym kontakcie ze służbami, władzami rządowymi i monitoruje sytuację hydrologiczną również w południowej Polsce –  czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Żaganiu.

Dalsza część tekstu pod tweetem

Żagań obserwuje stan wód (Aktualizacja z godz. 9.00)

Posłuchaj rozmowy Karoliny Kamińskiej z burmistrzem  Żagania Sławomirem Kowalem.

 Przy Żagańskich Wodociągach i Kanalizacji czekają worki z piaskiem, które można zabrać by zabezpieczyć domy. Żagańskie szkoły i przedszkola odwołały dziś zajęcia. Na razie sytuacja w Żaganiu jest stabilna. Według analiz sztabu kryzysowego poziom wody musiałby podnieść się jeszcze o około 4 m, aby doszło do przelania wałów.

   Przekroczone stany alarmowe na rzece Bóbr i Kwisie. Na rzekach Czerna Wielka i Nysa Łużycka rano na wodowskazach woda była powyżej stanów ostrzegawczych. Poinformowały służby wojewody lubuskiego. Jak mówi Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego, stan alarmowy został przekroczony w Żaganiu i Szprotawie.

 

 Żagańskie  i szprotawskie szkoły i przedszkola odwołały dziś zajęcia. Na razie sytuacja jest stabilna.

W regionie stany alarmowe nadal przekroczone na Bobrze i Kwisie (Aktualizacja z godz. 18.50)

W poniedziałkowe popołudnie w woj. lubuskim przekroczenia stanów alarmowych nadal były notowane na dwóch wodowskazach na Bobrze i jednym na Kwisie. Poziom tych rzek nadal rośnie, ale jak dotąd nie ma poważnych podtopień – poinformował dyr. Biura Wojewody Lubuskiego Sławomir Pawlak.

Z danych podanych przez IMGW na godz. 16 wynikało, że o tej porze Bóbr w Szprotawie o 85 cm przekraczał stan alarmowy, a w Żaganiu o 72 cm; rzeka Kwisa przekraczała o 41 cm stan alarmowy we wsi Łozy. 

Przekroczenia stanów ostrzegawczych w woj. lubuskim według stanu na godz. 16 były notowane na Bobrze w Nowogrodzie Bobrzańskim, rzece Szprotawa w Szprotawie, Czernej Wielkiej w Żaganiu, Czernej Małej w Iłowej oraz Nysie Łużyckiej w Przewozie. 

W Gorzowie Wlkp. odbyło się w poniedziałek posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego pod przewodnictwem wojewody lubuskiego Marka Cebuli, na którym została omówiona obecna sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w regonie, stan przygotowania służb do potencjalnych sytuacji kryzysowych oraz planowane siły i środki, które zostaną wykorzystane w razie potrzeby. 

– Dzięki współpracy wszystkich zaangażowanych instytucji, województwo lubuskie jest gotowe na szybkie i skuteczne działania w razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych

– napisano w komunikacie po tym spotkaniu. 

W związku z sytuacją hydrologiczną na Bobrze i Kwisie starosta żagański ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie gmin: Szprotawa, Małomice oraz w mieście i gminie Żagań. Z kolei starosta żarski w związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Nysie Łużyckiej wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gmin: Przewóz, Trzebiel, Łęknica i Brody. 

Lubuski Kurator Oświaty poinformował o odwołaniu w poniedziałek zajęć w 23 przedszkolach, szkołach i innych placówkach oświatowych w Żaganiu i tym powiecie, mieście i gminie Szprotawa oraz gminie Małomice. 

Na przejście fali powodziowej środkowym odcinkiem Odry szykują się władze samorządowe lubuskich miast i gmin położonych na tą rzeką. Obecnie sytuacja na Odrze nie stwarza zagrożenia, ale niebawem do woj. lubuskiego zacznie docierać fala powodziowa z południa kraju. 

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW we Wrocławiu wydało w poniedziałek ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia przed wezbraniami rzek z przekroczeniem stanów alarmowych m.in. w woj. lubuskim. Jeden z alertów obwiązuje do godz. 11.00 w środę (18 września) i dotyczy rzek: Bystrzyca, Bóbr, Kwisa poniżej zbiornika Leśna i Nysa Łużycka poniżej Zgorzelca. Drugi obowiązuje do godz. 11.00 w piątek (20 września) i dotyczy Baryczy. 

W poniedziałek Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu wydało także ostrzeżenie trzeciego stopnia dot. wezbrania z przekroczeniem stanów alarmowych na obszarze Odry od ujścia Baryczy do ujścia Bobru oraz od ujścia Bobru do Słubic. 

Alert ten obwiązuje od godz. 11 we wtorek (17 września) do godz. 11:00 w poniedziałek (23 września). Zgodnie z nim, w tym czasie stany wody na Odrze Środkowej będą miały tendencję wzrostową w strefie wody wysokiej, początkowo z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a następnie alarmowych.

Wojewoda Lubuski o aktualnej sytuacji w Lubuskiem (Aktualizacja z godz. 11.00)

O aktualnej sytuacji powodziowej z Wojewodą Lubuskim, Markiem Cebulą rozmawiała Agata Duszyńska

 

Przekroczenia stanu alarmowego w trzech miejscach na Bobrze i Kwisie (Aktualizacja z godz. 10.55)

W woj. lubuskim przekroczenia stanów alarmowych w poniedziałek rano były notowane na Bobrze w Szprotawie i w Żaganiu. W Łozach stan alarmowy nieznacznie przekroczyła Kwisa. Obecnie nie ma podtopień – poinformował PAP dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Sławomir Pawlak.

Bóbr i Kwisa to rzeki górskie, o dużym spadku. Kwisa jest lewym dopływem Bobru, który wpływa do Odry w okolicach Krosna Odrzańskiego. Wzrosty ich stanu wynikają ze spływu do nich wód opadowych. 

W poniedziałek rano na Bobrze stan alarmowy został przekroczony w Szprotawie o 41 cm i o 42 cm w Żaganiu. Na Kwisie w Łozach stan alarmowy był przekroczony o centymetr – poinformował Pawlak. 

Dodał, że na Czernej Wielkiej w Żaganiu został osiągnięty stan ostrzegawczy (136 cm), a na Nysie Łużyckiej w Przewozie stan ostrzegawczy był w poniedziałek rano przekroczony o 8 cm. Do alarmowego brakowało tam 52 cm. 

Z uwagi na rosnący poziom wody w Bobrze burmistrzowie gmin Szprotawa i Małomice wprowadzili stan alarmu przeciwpowodziowego, a w Żaganiu pogotowia przeciwpowodziowego. W gminie Szprotawa i w Żaganiu zawieszono w poniedziałek zajęcia w samorządowych placówkach oświatowych. 

„Trudno określić, jakie jest realne zagrożenie powodzią w naszym regionie, gdyż to wszystko zależy od sytuacji na Dolnym Śląsku” – powiedział PAP Pawlak. 

Dodał, że prognozy wskazują, że na Odrze podczas przechodzenia fali powodziowej na jej lubuskim odcinku stan wody powinien utrzymywać się między poziomem ostrzegawczym a alarmowym. Zagrożenia nie stanowią obecnie inne duże rzeki w regionie – Warta i Noteć. 

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW we Wrocławiu wydało w poniedziałek ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia przed wezbraniami rzek z przekroczeniem stanów alarmowych także w woj. lubuskim. 

Jeden z alertów obwiązuje do godz. 11.00 w środę (18 września) i dotyczy rzek: Bystrzyca, Bóbr, Kwisa poniżej zbiornika Leśna i Nysa Łużycka poniżej Zgorzelca. Drugi obowiązuje do godz. 11.00 w piątek (20 września) i dotyczy rzeki Baryczy. 

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorzowie Wlkp. monitoruje sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych w regionie. Jest w stałym kontakcie z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego, służbami i z ościennymi województwami.

Exit mobile version