Otyłość chorobą XXI wieku

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Otyłość jest uznawana za chorobę XXI wieku. W ciągu ostatnich kilku lat zarówno w Polsce, jak i na całym świecie zauważalne są drastyczne wzrosty liczby osób zmagających się z tym problemem.

W maju tego roku Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował raport dotyczący otyłości.

– Dane są przerażające – mówi Tomasz Migacz, naczelnik wydziału obsługi klientów i profilaktyki w lubuskim oddziale NFZ.

– Można powiedzieć, że otyłość to problem globalny – dodaje:

Jak podkreśla doktor Piotr Kimla, otyłość może doprowadzić do wielu powikłań.

– Najczęstszym z nich jest cukrzyca typu drugiego, ale bardzo często pojawiają się także probelmy z układem sercowo-naczyniowym i pokarmowym oraz udary i nowotwory – dodaje lekarz:

Leczenie otyłości to długotrwały i trudny proces. Aby móc skutecznie pomóc osobie otyłej, należy na początku terapii przeprowadzić dokładny wywiad zdrowotny.

– Wszystko opiera się na zmianie nawyków więc mając pełen obraz sytuacji zdrowotnej pacjenta możemy wspólnie z nim ułożyć plan działania – mówi Katarzyna Nowak, psychodietetyk i dietetyk kliniczny:

Wzrost masy ciała i tkanki tłuszczowej wywiera bardzo negatywny wpływ nie tylko na naszą fizyczność, ale również na psychikę i poczucie własnej wartości.

– Bardzo często u pacjentów z otyłością pojawią się problemy psycholoczne – dodaje Zbigniew Kamrat, psychoterapeuta:

Najpopularniejszym i najszybszym sposobem na wykrycie nadwagi lub otyłości jest sprawdzenie swojego BMI.

– Często jednak ten wskaźnik przekłamuje rzeczywistość, dlatego warto przeprowadzić analizę składu ciała i skupić się na tym jakie wartości odżywcze dostarczamy naszemu organizmowi – zaznacza Marcin Polak, trener personalny:

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że otyłość to choroba.

– Nasze społeczeństwo nadal potrzebuje edukacji, dlatego tak bardzo angażujemy się w działania promujące zdrowy tryb życia – mówi Agnieszka Jarząbek, doradca do spraw profilaktyki w lubuskim oddziale NFZ:

Jedną z metod leczenia otyłości jest operacja bariatryczna. W Polsce zabieg ten refundowany przez NFZ przysługuje pacjentom z otyłością olbrzymią oraz z otyłością II stopnia.

Jak wygląda kwalifikacja do operacji i życie po niej?

– Ważyłam 153kg, a obecnie ważę 73, więc można powiedzieć, że ta operacja dała mi drugie życie – podkreśla Edyta Duszyńska:

Proces wychodzenia z otyłości jest długotrwały i wymaga wielu wyżeczeń oraz ogromnej determinacji. Nie jest jednak niemożliwy.

– W wieku 17 lat ważyłam 102kg i pewnego dnia postanowiłam wziąć się za siebie. Dzisiaj ważę  – mówi Maria Zagórska:

Dodajmy, że koszty leczenia otyłości w ramach NFZ w 2023 roku wyniosły w Polsce 3,8 miliarda złotych, gdzie w 2014 roku było to 1,2 miliarda, czyli o ponad połowę mniej.

Więcej na temat otyłości można usłyszeć w reportażu ,,Otyłość chorobą XXI wieku”:

Exit mobile version